| sowhatt a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru chitaristi :)). Ce inseamna 2g0 sau 0g0? Sunt in tabulatura asta: http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=8991
Chiar nu-mi pot da seama...

4 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Omule.Pe același site ai lecțiile, respectiv secțiunea simboluri speciale în tabulatură. Trebuie să știi măcar noțiunile acelea de bază... Înțeleg că mulți dintre voi ați auzit că o grămadă de chitariști buni au învățat să cânte doar cu câteva noțiuni de bază, dar ei s-au format pe parcurs, și au asimilat automat și alte informații, nu e chiar așa mindless să cânți la chitară.Ca să nu mai vorbesc de teorie...

| Thunderstruck a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ai dreptate in ce-ai zis, insa acestea nu-s notiuni de baza. S-au trezit toti boii ca stiu sa scrie tabulaturi si le noteaza cum vrea aia a lor, derutand o gramada de incepatori, sincer, n-am mai intalnit in viata mea 0g0, si am cantat cativa ani dupa tabulaturi de genul. Dupa ceva timp am inceput sa folosesc songsterr-ul, unde are exact aceleasi notiuni ca pe partitura, doar ca notele sunt scrie ca pe tab, iar apoi am inceput sa invat de pe partituri. Ma rog, concluzia e cea a ta, sa se uita dracului pe notatiile tab-ului, ca de-aia exista, nu toate sunt notate la fel.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ah,da,știu că nu-s noțiunile de bază, îi ziceam mai mult în general.G-ul ăla presupun că e glissando...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

În plus, recomand pentru începători să se uite la videoclipuri, nu să citească tabulaturi, că așa se uită ca mâța-n calendar, și nici măcar nu le iese melodicitatea cum trebuie.E doar un sfat.Fiecare face cum crede el că poate avansa mai repede.