| Cățelul22 a întrebat:

Aș dori să vă întreb ce trebuie să fac cel mai des pentru a avea o voce mai bună, vreau să fac canto cât de curând, ce băuturi să consum și ce să nu consum. Ce exerciții m-ar ajuta pentru început?

Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Salut!
Pentru o voce bună trebuie să... cânți. Ar trebui să ai o orgă sau pian și să reproduci notele pe care le apeși, să urci și să cobori prin exerciții simple. "Ma-me-mi-mo-mu" e comic, dar cam asta înseamnă.
Caută video-uri pe Youtube pentru exersarea și încălzirea vocii (asta înainte de orice exercițiu în care vrei să-ți exersezi vocea). Eu mă încălzesc cu acest video: vhttps://www.youtube.com/watch?v=HZTGeqaU9bc&t=767s. De aici mai găsești diverse alte antrenamente.
Ce să nu consumi când vrei să cânți sau să te antrenezi: băuturi acidulate, lămâie (sau orice acru), semințe (alea de ronțăit).
Ce să consumi: miere, băuturi calde (nu fierbinți), bomboane cu lapte (chiar înainte de cântat).

| Cățelul22 explică (pentru TimSem):

Mulțumesc frumos pentru ceea ce mi-ai spus ♡

| TimSem a răspuns (pentru Cățelul22):

Cu plăcere. Mă bucur dacă te ajută.

3 răspunsuri:
| Georgesunteu a răspuns:

Ce a-si face eu e sa imi iau un antrenor vocal. Nu costa mult. Daca nu. Cauta pe you. tube si ia si aplicatii care te invata ce sa faci ca sa iti antrenezi vocea