| dirtydaiana a întrebat:

Buna. Daca vreau sa cant la chitara bass trebuie sa stiu sa cant la chitara acustica si dupa electrica? Am auzit mai multe raspunsuri. Cele mei multe spun ca nu ai nevoie pentru ca sunt alte acorduri si nu este nici macar acelasi numar de corzi dar parintii mei spun ca nu este adevarat si ca trebuie sa stiu sa cant la acustica dupa electrica si dupa aceea la bass. Vreau sa ii conving ca nu este adevaratc si as vrea niste raspunsuri sincere.

mssss big grin

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu este obligatoriu să știi să cânți la chitara acustică sau electrică pentru a putea cânta la chitara bass. Chitara bass are un număr mai mic de corzi și se acordează diferit față de chitara acustică sau electrică, deci nu vei folosi aceleași acorduri.
Dacă ai deja experiență în cântatul la chitara acustică sau electrică, vei avea o bază solidă în ceea ce privește tehnica și teoria muzicală, ceea ce poate fi util atunci când înveți să cânți la chitara bass. Depinde de preferințele și stilul tău muzical.
Dacă îți place să cânți la chitara bass, poți începe să înveți direct, fără a fi necesar să cânți la chitara acustică sau electrică în prealabil.
Sper că te-am ajutat!