| Em_4523 a întrebat:

De la un timp toata lumea nu asculta manele si populara, dar la o nunta, in discoteci cand pun cate o melodie toata lumea danseaza si nu are nimic. Iar a doua zi daca ii intrebi : "Asculti manele?" raspunsul e automat "Nu". Este rusine sa recunosti ca asculti manele sau populara? Eu chiar nu am nimic impotriva acestor genuri de muzica si nu imi este rusine sa recunosc, ca la o nunta chiar nu te poti distra fara manele si populara. Deci intrebarea este: De ce tuturor le este rusine sa recunoasca ca asculta manele si populara? (si daca am dreptate)

Răspuns Câştigător
| Simon a răspuns:

Ai si n-ai dreptate. Daca cineva spune ca NU asculta manele nu inseamna ca daca se duce la o petrecere/nunta/botez etc si se vor pune astfel de genuri de muzica nu se va simti bine. Una e sa accepti ca-ti place un gen de muzica si alta e sa-ti fie rusine sa accepti ca-ti place un gen de muzica. Maneaua si muzica populara (si nu numai) reprezinta cele mai uzuale genuri pentru. astfel de activitati, si la astfel de activitati cand esti inconjurat de prieteni si atmosfera este minunata chiar nu conteaza ce se asculta, conteaza doar sa fie voie buna. Eu nu ascult manele, nu am asa ceva in playlisturile mele, dar daca ajung la un party unde se asculta, ascult si eu, chiar fredonez laughing, la fel si cu muzica populara, chiar daca nu iti place acest gen si nu asculti acest gen de muzica, daca ajungi undeva prn tara pe la o pensiune si va fi organizata o seara cu astfel de muzica, iti garantez ca te vei simti bine, chiar daca NU ASCULTI ACEST GEN. Si DA unora le este rusine sa recunoasca, de ce inca nu stiu. Ca o concluzie nu tuturor le este rusine sa recunoasca, si acest "tuturor" trebuie impartit in doua big grin - cei care nu asculta dar sunt de acord ca la anumite ocazii merge acest gen, si cei carora chiar le este rusine (cred ca anturajul este de vina). Toate bune!

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Pe o parte ai dreptate. Da, extrem de mulţi sunt ipocriţi.

Pe altă parte „a o nunta chiar nu te poti distra fara manele" e un segment plin de prostie crasă din partea ta.
O babă care a dat la găini toată viaţa şi a fost la biserică e foarte fericită pentru că nu a văzut niciodată altceva, aşa-i? Pentru că nu are termen de comparaţie. Băiatule, tu eşti baba aia(sau moşul cum vrei).
Dacă tu te învârţi într-un cerc de oameni limitaţi nu înseamnă că toţi o facem.
Eu nu am ascultat şi nu voi asculta jegurile alea în viaţa mea. Nunta mea va arăta aşa:

http://www.youtube.com/watch?v=mE43CXxdNb4

Cui nu îi convine să nu vină, oricum am foarte puţini mici care agrează manelele. Nu voi argumenta a enşpe mia oară de ce manelele sunt de rahat că vorbesc cu peretii de obicei aşa că mă opresc aici.

| Deea a răspuns:

Aici ai dreptate.la o petrecere nu este distractie fara manele si populara. Dar daca e intrebarea "asculti manele" asta inseamna sa asculti in fiecare zi si sa stii ce hituri scoate guta in fiecare saptamana. Daca dansezi pe manele la o petrecere nu inseamna ca automat asculti manele zilnic.

| Abcdefg123 a răspuns:

Ai mare dreptate thinking Decand a fost ziua mea, mai exact dupa 21 august :]], am inceput sa recunosc ca stiu sa dansez si pe manele, ca le mai si ascult si d`astea.
Dar nu sunt fana thinking Mi se pare un gen normal de muzica, foarte ritmat :].

| aenema a răspuns:

"ca la o nunta chiar nu te poti distra fara manele si populara" - nici nu ma indoiesc...

| mary_1175 a răspuns:

Mie numi eeste rusine sa asc manele sau populara.eu recunosc imi pla c si manele si populara si dance.hip-hop.de toate

| sadgirl_9460 a răspuns:

Majoritatea nu recunosc pentru ca sa recunostem manelele nu e tocmai genul de muzica placut mai ales de oamenii mai culti sa zic asa.parerea mea e ca tuturor le e rusine sa recunosca ca asculta aceste genuri pentru ca inn ziua de azi majoritatea pers sunt nisre falsi se ascund dupa deget sau le e rusine de ceea ce sunt asa ca pertind ca sunt alcineva.adevarul ca manelele si muzica populara sunt genuri pe care poti dansa la orice petrecere si chiar nu trebuie sa fi dansator ca sa faci niste miscari aparte pe aceasta muzicabig grin

| xDianax a răspuns:

Parerea mea este ca unora le este rusine de cand a aparut termenul asta cu "cocalar" sau "pitipoanca". unora li se pare o porcarie insa nu vad de ce sa le fie rusine daca chiar asculta melodiile respective. manelele si populara merg foarte bine la petreceri.si mie imi plac manelele si nu ascund asta iar pana acum nu s-a luat nimeni de mine. am colegi care imediat ce vad pe unul ca asculta se repezesc si fac misto chiar daca si ei asculta.eeh. asta e. sinceritatea e oricum cea mai buna big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-e rusine sa-ti spun ca nu suport manelele si ca n-as dansa pe asa ceva nici la nunta lui Bono. Asa ca, judecata ta e gresita.