| TestoasaRoz a întrebat:

Mi-a venit asa de odata dorinta de a invata sa cant la un instrument. Am ales chitara... Este greu de invatat? Adica...eu am 12 ani si nu vreau sa incep si sa ma bau batuta. Altfel parintii mei nu vor mai avea incredere in mine ca pot duce ceva pana la capat. As vrea sa cant la o chitara acustica si sa iau lectii de la un profesor viu nu de pe net. Daca stiti vreunul din ploiesti imi ziceti si mie pls?puppy dog eyes Credeti ca un alt instrument ar fi mai potrivit? Sunt destul de confuzastraight face.

Răspuns Câştigător
| kiddutssa a răspuns:

Chitara e un instrument foarte fain care te si relaxeaza si e si provoaca in acelasi timp. Pentru inceput alege o chitara acustica de preferat ceva stil country. In ploiesti nu as puta sa iti recomand un profesor insa stiu ca exista un fel de club al elevilor unde se fac si lectii de chitara. Ai putea incerca totusi si pe net. Daca cauti pe youtube "lectiadechitara" o sa dai de un taar simpatic care iti va explica pas cu pas ce trebuie sa faci. Importat e sa iti placa si apoi totul vine de la sine. Eu m-am apucat acum 6 ani la fel, mi-am cumparat singura chitara si le-am demonstrat alor mei ca intr-adevar imi place, si ghici ce?! dupa un an am primit de ziua mea o chitara nou-noutahappy Trebuie doar sa ai un pic de vointahappy Succes

5 răspunsuri:
| BughY a răspuns:

Daca vrei iti dau eu id lu un vecin de ameau si el are tot 12 ani si canta bine la chitara daca vvrei id lui imi lasi un mesaj

| virusake a răspuns:

Iti recomand eu un instrument. big grin ce`atarna se numeste \m/ enjoy. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@♬ jµ§⊥ α kìÐ 웃♪ ♩adevarat, dar daca incepe pe acustica ii va fi usor sa cante si pe clasica si pe electrica(daca ii va placea). Depinde daca iti place sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am inceput sa invat chitara de vreo 2 ani, adica de pe la 19 (m-am orientat spre electrica, dar am pus mana si pe ceva acustice: Recomand o chitara Fender, cea mai ieftina - n-ai sa regreti)... si sunt niscaiva progrese facute, toate pe cont propriu - fara profesor. Materiale folosite (si recomandate) de mine sunt: Learn and Master Guitar (20xDVD), Metal Method (6xDVD - pentru fanii genului ^.^), ultimate-guitar.com - pentru tab-uri (comunitatea e super), eventual si youtube (ajuta).

Cand am inceput nu stiam deloc sa cant la chitara, am mers mai mult pe NV, insa am avut totusi niste cunostinte de teorie generala a muzicii (pian timp de 5 ani). Lucrurile au mers insa inspre bine, cu timpul. Mai am mult de studiu; ACUM nu pot spune ca "stiu sa cant la chitara" (multi nu pot spune ca stapanesc pe deplin instrumentul nici dupa decenii de cantat), insa ma straduiesc sa prind si acea zi cand o sa pot spune asta. Ambitie, perseverenta... macar 20-30 minute zilnic sa-ti acorzi pentru asta... Personal, nu consider ca e nevoie de un profesor cata vreme ai destula vointa sa mergi cu hobby-ul asta pana in panzele albe.

Ca prin urmare, spor la cantat. si sa nu te dai batuta cand o sa inceapa sa-ti apara bataturi in varful degetelor happy Dimpotriva, sa le consideri un semn ca mergi in directia buna!

P. S. Am vorbit de chitara pentru ca asta studiez si eu acum si as fi nitel subiectiv... insa si obiectiv vorbind, chitara ar fi cel mai versatil instrument la ora actuala, asa ca, parerea mea, pe chitara mergi, cel putin in spiritul viitoarelor focuri de tabara, unde cele 6 corzi trebuie sa iti fie nelipsite.

| Andre_2169 a răspuns:

Mai degraba icepe cu o chitara clasica (nici mie nu mi-a placut m-a zis mama sa incep cu clasica ca altfel de chitara nu imi iaX-( chatterbox )si mi-a prins bine deoarece am invatat acordurile si cand pun degetele pe chiatra acustica nu te mai dor asa de tarehappysi plus ca acum am si o acustica:X