| lildex a întrebat:

Pentru "amatorii" de rap...hip hop. Ma refer la cei care canta. Stiu ce inseamna sa canti comercial, dar ce presupune "a deveni" comercial. Vreau sa stiu daca este un proces si ce implica. Am auzit de foarte multi care canta bine dar nu pot deveni comerciali.

Răspuns Câştigător
| zburlituscorpy a răspuns:

TU incurci comercialu cu alceva
TU te refereai la artisti cunoscuti (artisti mainstream) care apar la radio, tv des(gen cum ziceai u Parazitii sau ce mai vrei tu ) cu artisti la inceput de drum sau underground. Ok o sa te fac sa intelegi de exepmu artisti hip hop underground la noi ar putea fi cedrea Deliric cabron Aforik c. t. c doc si multi alti astia sunt artisti underground.Nici una dintre cele doua categorii nu sunt comerciale cat despre "fenomenul comercial" Pur si simplu intervine faptul ca cand ajungi la un anumit nivel... facand hip hop old school si nu mai vinzi pentru ca muzica evolueaza happy la fel ca hip hopu si de aceea multi aleg sa faca alte instrumentale mai "Fresh Fasion" cum vrei u sa le numesti acolo in acest caz se trece de la under la comercial sau in america sau tarile mai mari "rapperu" devine comercial cand semneaza cu un label major. cei care raman la old school sunt artisti under
Asculta si tu immortal technique daca sti engleza sau eminem piesele vechi

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Ignora ce e mai sus caci sunt raspunsuri date de copii care se joaca de-a repu'. Zburlituscorpy are ceva mai multa dreptate in rest praf. Rappul poate fi inpartit in doua mari categorii:
1) Underground: versurile au un mesaj, prezinta un adevar de obicei contra societatii in care traim. O forma de protest fata de "oamenii cu intentii rele". O forma de muzica care te face sa iti schimbi mentalitatea, sa devii un om mai bun. Banii nu au legatura cu acest tip de muzica.
2) pe de alta pare rapul comerical este acel rep in care mesajul este pe locul 2 si uneori inexistent. Aici se pune baza pe un instrumental bine elaborat care duce mai mult spre dance, versuri simple care sunt usor de inteles, cuvinte uzuale. Uneori aceasta forma de rap transmite un mesaj gresit care instiga la droguri, la bautura, etc.

| Ecou a răspuns:

Georgebugmafia imi este mila de viata ta

| Alex_7297 a răspuns:

A 'deveni' comercial? Înseamnă a trece de la un stil de rap underground la unul comercial, beat-uri de house, femei în videoclip, gen Puya.

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Nu iti pot da o definitie, pentru ca... pentru ca nu pot.
Comercial... uita-te la pul. puya pardon, si iti vei da seama. Puya pana prin 2007 chiar canta rap, descria viata in cartiere etc. Acum a dat-o mai mult pe manele zau! De cand a inceput sa colaboreze cu Kamelia si G. Hora.

| deffect a răspuns:

Comercial asculta puya change, in balcani :d, doamna si vagabontu` si asculta Puya cand canta cu Sisu si o sa-ti dai seama. Puya e un ratat comercial, cred ca a uitat de Sisu sad. De cand face melodii cu Kamelia si Hora s-a stricat de cap sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba ca nu pot deveni comerciali, e vorba ca nu vor. Comercial ajungi cand incerci sa satisfaci gusturile publicului, sa canti ''ce se cere'', uitand de ce inseamna hip hopul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puya, grasu xxl, lil john, 50 cent fac rap comercial.adica muzica mai naa care te face sa dai din cur.astia sunt comerciali ca stil.mafia,la familia sunt gangsta rap, dar comercial prin faptul ca vand. cedry2k, ctc, doc, si altii sunt underground.de ei nu auzi decat pe internet.nus prea cunoscuti.deci ca sa fac o recapitulare. poti sa canti hip-hop de calitate dar sa fi comercial pentru ca vinzi si t asculta lumea(parazitii) si poti sa canti comercial(ca stil) si sa fi comercial si findca vinzi(puya).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puya, grasu xxl, lil john, 50 cent fac rap comercial.adica muzica mai naa care te face sa dai din cur.astia sunt comerciali ca stil.mafia,la familia sunt gangsta rap, dar comercial prin faptu ca vand.cedry2k, ctc, doc, si altii sunt underground.de ei nu auzi decat pe internet.nus prea cunoscuti.deci ca sa fac o recapitulare.poti sa canti hip-hop de calitate dar sa fi comercial pentru ca vinzi si t asculta lumea(parazitii) si poti sa canti comercial(ca stil) si sa fi comercial si findca vinzi(puya).

| lildex explică:

Oke. Nu m-am facut inteles. Imi pare rau. Eu ma refeream la "comercial" in stilul Parazitii, Guess Who Spike si Bitza. Adica ei chiar se promoveaza, isi fac reclama si canta pe la posturi de radio si tv. pe cand underground sunt rap'eri de care nu se stie f multe, nu ii auzi nicaieri, in afara de youtube si unele posturi de radio necunoscute.
Deci revin cu aceeasi intrebare, daca stie cineva ce presupune acest proces.

| georgebugmafia a răspuns:

Bai frate puya e un retard deoarece Mafia i-a acordat o sansa si el ca manelaru` a uitat de unde a plecat si tot el cu sisu ii ameninta pe baietii de la mafia. Pulei (puya) daca nu le fura numele baietilor de la B. U. G Mafia acum era si eu un rapper adevarat, dar el nu este, el este un cocalar jegos...Rapperii adevarati sunt baietii de la B. U. G Mafia si Parazitii.