| denisTiky a întrebat:

Salut TPU, revin cu ceva nou la intrebarea mea anterioara care se referea la un Redmi Note 10 pro blocat intr-un loop din care nu -l mai pot scoate, sau dupa cum am citit pe net, cred ca este "soft bricked".
Am descoperit pe site-ul https://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?guide=2
ca inainte de a-i da flash la telefon trebuie sa-i dau unlock. De-a lungul acestui proces de a pune iar telefonul in functiune am mai auzit pe net aceasta notiune de " unlock bootloader" dar nu stiu exact ce presupune. Din cate am inteles, telefonul va deveni mult mai vulnerabil sau ceva de genul, dar inca nu sunt perfect convins. As dori sa-mi spuna si mie cineva cam ce inseamna sa dai unlock la bootloader la acest xiaomi si daca e ceva naspa, atunci pot sa-i dau lock inapoi dupa ce il fac sa mearga din nou?

1 răspuns:
| AmsaMare a răspuns:

Nu cunosc exact situatia dar presupun ca atata timp cat vei avea grija pe ce site uri intrii si pe ce linkuri apesi totul va fi ok (este la fel ca un calculator fara antivirus). Diferenta este mica avand in vedere ca si cu un telefon securizat il poti infecta cu virusi daca nu ai grija. In cel mai rau caz dai un factory reset si se intoarce totul la normal.