| Tukina1234 a întrebat:

Eu aveam o voce buna nu stiu daca foarte...am fost si la un cerc de muzica. Faza e ca eu cantam melodia "My hert will go on" a lui Celine Dion aproape fara nici o greutate, luam chiar si accutele si tot.Problema a inceput astazi cand am incercat s-o cant din nou(in toata saptamana o cantasem de 50 de ori).Nu stiu ce s-a intamplat,dar nu mai puteam sa iau acutele,nu mai puteam sa tin ultima nota,pur si simplu nu mai aveam voce, nu pentru vorbit(pentru ca nu sunt ragusita si nici racita, vocea mea suna perfect normal) ci pentru cantat. M-am speriat foarte tare...am inceput sa plang si inca mai plang.Pentru mine muzica inseamna totul, prin muzica reusesc sa ma exprim eu cel mai bine, simt ca muzica e parte din viata mea. Va rog dati-mi un sfat, nu stiu ce sa mai fac. sad

Răspuns Câştigător
| ピンク a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel. Mi s-a intamplat acum 3 ani. Cantam exact aceeasti melodie ca si tine. Insa, intr-o dimineata cand m-am trezit si am inceput sa repet, am constatat ca nu mai pot sa iau acutele si sa tin ultimele note. Cantam pe gat, dar fara vointa mea. Pur si simplu nu-mi puteam controla vocea. Cand ajungeam la acute vocea incepea sa imi tremure de parca eram o gaina pe cale sa cotcodaceasca. M-am speriat enorm de tare, am inceput sa plang. Am renuntat la muzica. Si nici de-atunci, vocea inca nu mi-a revenit. Habar nu am ce mi s-a intamplat! Am fost atat de disperata incat am fost si la doctor, insa nici el nu a putut sti care a fost cauza.
Dupa acel incident, in fiecare noapte incepeam sa plang, credeam ca voi cadea in depresie. Oricum, m-am mai linistit acum. Problema mea nu a fost rezolvata niciodata...

Oricum, ceea ce vreau sa spun este ca nu stiu care ar putea fi cauza, dar nu renunta! Nu vreau sa regreti, asa cum o fac eu chiar si in prezent. Nu renunta! Trebuie sa existe o cauza. Muzica a fost, si inca simt ca este, o parte din viata mea, si nu vreau sa las pe NIMENI cu aceleasi sentimente ca si mine sa renunte.
Poti sa te duci la profesoara/profesorul tau de canto si sa ii spui problema ta. Sau parintilor tai. Sunt siura ca vei gasi o cale de a-ti reveni. Te rog, fa-te bine sad

| Tukina1234 explică (pentru ピンク):

Mersi mult! Imi pare enorm de rau de ce ti s-a intamplat... poate cine stie eu sper ca si tie sa-ti revina vocea.Am intrebat mai multa lume care mi-a zis ca nicio voce buna nu se poate pierde.Ai incredere totul o sa fie bine.Si eu m-am mai linistit si simt ca vocea mia mai revenit la fel o sa ti se intample si tie sper! happy

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poate nu erau coardele vocale încălzite.