| djandrei a întrebat:

Vreau si eu sa stiu foarte serios vorbesc. Vreau sa imi deschid acasa la mine un studio. ce acte imi trebuie sa fac, ce scule trebuie sa imi iau, ce programe trebuie sa folosesc. adica eu am un mixer si un microfon si folosesc virtual dj. dar fac mixuri. eu vreau sa imi deschid studio. Sau macar dati-mi un site ceva in care sa cautbig grin. cine ma ajuta si cel mai perfect raspuns si cu tot ce ma intereseaza pe mine dau fundita. multumesc anticipat! astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| MusicFromAvenue a răspuns:

Pana sa deschizi un studio comercial mai ai mult de muncit. Din ce ai spus tu vrei sa iti faci un home studio, nu ai nevoie de acte daca nu iti vei mari studioul si sa fie de tip cpmercial. Cat despre program ti-as recomanda cubase 5 pentru windows sau in cazul in care ai mac sa folosesti logic studio, acestea sunt cam cele mai bune programe. Cat despre echipament este foarte mult de vorbit. Ai nevoie in primul rand de un calculator tare ca sa poata suporta aceste programe in timpul in care inregistrezi, cel mai important este sa ai procesul tare, cel putin i3 daca vrei doar pentru cateva canale (6-8) dar daca vrei mai mult de 8 canale ca de exemplu sa inregistrezi o trupa sa ai un procesor i7 sau cel putin i5. Ai nevoie de o placa de sunet. Eu ti-as recomanda una firewire pentru ca inregistrezi in timp real dar merge si una usb pentru home studio. Un microfon bun pentru voce este important. Un sfat: NU te zgarci la cabluri, cablurile ieftine dau totul peste cap. Cat despre camera de record ai nevoie de ca aceasta sa fie tratata acustic si nu cu cofraje de oua, pentru ca nu ajuta cu nimic. Daca vei cauta pe google tratament acustic vei gasi la ce ma refer. Daca vrei mai multe detalii sau daca mai ai intrebari contacteaza-ma. Bafta in continuare!