| Bubbico a întrebat:

Buna tuturor. Pana acum cativa ani am avut o voce frumoasa, si multa lume imi spunea acest lucru. Insa de cativa ani (vreo 2-3), am inceput sa beau numai bauturi acidulate si reci, mancam cateva inghetate zilnic, tipam prin scoala, nu am mai cantat deloc, si chesti de-astea. De ceva timp insa m-am apucat sa dansez, si chiar mi-am dat seama ca ma pricep, si ca imi place sa fiu pe scena. Acum cateva luni am incercat iar sa cant, insa simt a pur si simplu nu mai pot. Ma doare foarte tare in gat, si nu mai pot atinge notele inalte. Ragusesc foarte usor, si nu mai pot termina un cantec deoarece ma doare foarte tare in gat. Dupa ce cant ceva abia mai pot vorbi de cat de ragusita sunt.
Vreau neaparat sa imi recapat vocea, deoarece am descoperit ca asta imi place cel mai mult, sa cant.
Stiti vreo metoda pentru a face acest lucru? (nu prea am cum sa i-au lecti de canto, deoarece cel mai apropiat club este cam la 120 de km de orasul in care locuiesc). Am auzit de niste metose naturale, sunt bune? Voi ce stiti?

5 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Am cantat si eu cand eram in scoala, eu si cu un prieten trebuia sa facem fata la 5 soprane (sau vocea intai cum le spunea profesoara). Apoi a urmat liceu, tigarile si s-a dus naibii tot.
Tin minte insa ca cele 5 fete care cantau cu noi erau puse de profesoara sa consume oua de prepelita crude ca sa le ajute sa cante pe note inalte cu usurinta. Stiu ca suna scarbos...dar merita sa incerci, daca te va ajuta sa-ti recapeti vocea si sa canti cu usurinta, asta fiind cel mai important.

De altfel ar mai fi:
- vocalize din diafragma
- exercitii de respiratie
- si intr-un final sa continui sa incerci.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, cind iti spuneau parintii sa nu bei rece, sa nu maninci inghetata, nu ascultai, spuneai ca...
Acum bea oua crude. E posibil sa-ti revii, dar nu e garantat.

| AOLEVRIC a răspuns:

Metodele naturale sunt bune, depinde. am auzit de galbenusul de ou, baut crud. thinking nu stiu prea multe.

P.s las-o mai moale cu tipatul, bauturi cu acid, si mai exerseaza incetul cu incetul.

| AnonimulRo a răspuns:

Dar asta nu e neaparat numai de la bauturi reci si altele. Nu poti intotdeauna sa ai aceeasi voce, mai ales pe la maturitate vocea se schimba. Tipatul si astalalte au doar o bucata din vina, ce nu iti mai permite sa ajungi la note inalte. Deci, vocea s-ar putea sa ramana asa cum e acum.
Te salut!

| teapz a răspuns:

Eu iti recomand sa bei foarte mult ceai : sunatoare, musetel, tei. Eu am aceeasi problema. Racelile de vara tin cel mai. mult. Nu te forta si nu mai tipa. Eu am incercat sa nu vorbesc o zi intreaga si am inceput sa cant din nou cu formatia.Bafta!