| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre new wave si post-punk? Dar intre new wave si no wave? Multumesc

2 răspunsuri:
| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

New wave (=noul val) este denumirea unui stil de muzică pop-rock care a existat la sfârşitul anilor 1970 şi în anii 1980. Trupe de gen ca Depeche Mode sau Duran Duran activează însă şi azi cu deosebit succes. A apărut de la punk rock ca o reacţie împotriva muzicii pop din anii 1970. New wave încorpora diferite influenţe, cum ar fi rock 'n' roll, stiluri de pre-hippie, ska, reggae, power-pop, subculturi, muzică electronică, disco, funk etc.

Între 1982 şi 1985, influenţat de Kraftwerk, David Bowie, şi Gary Numan, new wave a mers în direcţia numita uneori New Romantic putând exemplifica trupe ca Duran Duran, A Flock of Seagulls, Culture Club, Talk Talk şi Eurythmics şi, alteori, folosind sintetizatorul pentru a înlocui toate celelalte instrumente, ca Depeche Mode sau Pet Shop Boys. Această perioadă a coincis cu MTV şi creşterea acestuia a condus la o mare expunere pentru acest stil cu influenţe, numit apoi synthpop. Unele trupe de rock s-au reinventat, şi câştigand timp de antenă de la MTV, The Knack, sau mai faimoşii Blondie, au început să cânte în stil new wave.

Post-punk a fost un curent în muzica tânără, care a urmat fazei iniţiale punk de la mijlocul anilor 1970. Stilul este ceva mai introvertit, complex şi experimental decât punk. Curentul post-punk a deschis calea pentru genul rock alternativ printre altele prin faptul că a încorporat elemenete din curentele Krautrock (în special folosirea sintetizatoarelor şi repetări extensive), muzica dub jamaicană (în special felul în care sună chitara bas), funk american, experimentări în studio, şi chiar inamicul numărul unu al muzicii punk, genul disco.

În anii 1980 curentul post-punk s-a integrat curentului indie, şi a contribuit la începuturile unor noi curente precum gothic rock, rock industrial şi rock alternativ

iar.no wave...
No Wave - Underground '80: Berlin - New York? asta e un film
depinde de ce cauti tu

sper ca ti-am fost de ajutor:d

| aumih16 a răspuns:

Ambele sunt niste stiluri linistitoare fara prea mare zgomot etc