| AlexȚucăr a întrebat:

Care este diferenţa dintre o chitară acustică și o chitară clasică? Argumentaţi, vă rog.

Răspuns Câştigător
| Mechanix a răspuns:

Sunt diferențe la neck, la corp, la headstock etc. Cele mai mari diferențe ar fi că cea clasică are corzi de nailon iar cea acustică are corzi de metal, cea clasică sună mai veselă și mai înfundată, cea acustică sună mai rece și mai puternic, pe cea clasică se cântă muzică clasică, flamenco și alte genuri latino, iar pe cea acustică poți cânta orice, de la rock până la manele.

1 răspuns:
| rapp2020 a răspuns:

Pai chitara acustica se aude mai tare, e diferenta si de corzi intre cele doua tipuri dde chitara.cea acusitca(western) e sa acompaniezi pe cineva iar ceea clasica e pentru solistica