Întrebare recomandată | TheM4A1 a întrebat:

Care este diferenta intre chitara electro-acustica si chitara electronica! Ce mi-ati sugera cv bun!

Răspuns Câştigător
| GmVenNo a răspuns:

Salut! deci:
1) O chitara electro-acustica nu are neaparat acordor incorporat.
2) O chitara acustica nu suna mai tare decat una normala decat daca e legata la un amplificator.
3) Exista varianta electro-acustica la diverse modele de acustica. Diferentele de pret sunt de 60-100ron. Adica pretul microfonului si a equalizer-ului.
4) chitara electro-acustica nu e aceiasi cu chitara electrica. Difere modul de captare a sunetului (chitara electrica capteaza vibratiile corzilor. chitara electro-acustica capteaza sunetul format in cutia de rezonanta), asa ca nu poti folosii aceleasi echipamente si pentru electro-acustica si pentru electrica. Exista pedale speciale pentru electro-acustica, si amplificatoare speciale. Folosirea unei chitare acustice cu un amplicator de electrica face ca sunetul sa fie "ciudat" in cel mai bun caz. Nu ai cum sa faci o electro-acustica sa sune ca o electrica nici daca stai in cap.

Diferenta intre acustica si electro-acustica e ca electro-acustica are incorporat un mic microfon si un sistem equalizer. Sunetul e la fel. Electro-acusticele au fost facute pentru ca cei care canta la chitara acustica sa poata fi amplificata intr-un mod care sa redea sunetul cat mai curat fara sa incurce chitaristul (asa poate merge pe scena, si nu mai e dependent de un microfon static care trebuie sa stea cat mai aproape de corzi si care te cam incurca.)
Sper ca te-am ajutat! fundita?

4 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Poti sa canti metal si cu chitara electro-acustica, dar poti si sa canti folk, blues cu chitara electrica, nu asta-i diferenta. Diferenta e la rece, fara amplificator, care e clara, cuita de rezonanta amplifica sunetul mult mai bine decat lemnul chitarei electrice. Poti canta cu orice instrument electric cu corzi, orice gen de muzica, atata timp cat ai un amplificator care duce.

| guardian18angel a răspuns:

Diferenta este sunetul redat, in mare parte.

Chitara electro acustica scoate sunete acustice, dar ai si posibilitatea de a o conecta la un amplificator pentru un volum mai okay, respectiv si o calitate mai buna, sau chiar si a adauga efecte.

Cealalta scoate sunete tipice rock (cel mai popular: distors), si acustic mai putin sau chiar deloc. Sper ca te-ai prins la ce ma refer big grin eu unul nu cant la asta, ci la pian, dar mereu mi-am dorit sa cant, si probabil o voi face cand voi pune mana pe o chitara.

Ideea e ce-ti place sa canti. Fiecare chitara e pentru un numar de genuri de muzica. Iarasi... acustic, sau electric.

Sper ca te-ai lamurit. Spune-mi ce trupe iti plac sau ce vrei sa canti si poate iti pot recomanda ceva mai okay happy

Bafta.

| TheMetal a răspuns:

Depinde ce vrei tu sa canti. Eu cred ca ambele sunt bune. Conteaza ce crezi tu ca ti se potriveste. happy

| ta5232545 a răspuns:

Habar n-am