NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Care, în opinia voastră, sunt capodoperele muzicii germane (cu versuri, orice gen muzical, preferabil denumire + link)? Aș prefera să fie cât mai multe, să am de unde alege în funcție de preferințele proprii. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Inițial, m-am gândit să-ți fac o radiografie a muzicii germane, așa cum o știu eu, dar știi ce? Cred ca aceste capodopere de care vorbești vor fi mereu relative și o capodoperă tot va însemna că mesajul trebuie să fie universal, să transmită ceva sufletului, la o scară foarte mare. Așa că o voi lua pe cărare, în loc s-o iau pe calea generală - voi fi selectivă. Apoi, gândește-te cât de dificil este să asociezi merele cu perele, să asociezi forma clasică a timpurilor cu cea modernă. Germanilor nu le-a lipsit nimic. De la Bach, Beethoven, Handel la Eurodisco, până la forme moderne acustice impresionante. Și ar trebui să li se acorde o steluță având în vedere ca limba germană este mult mai greu de transpus în melodii și armonii, decât este propria noastră limbă. Și, ar mai fi ceva: multe melodii de capodoperă au fost scoase de germani, însă într-o alta limba decât germana, așa ca probabil le voi enumera și atât.
Eu știu că mi-am început căutările pe când eram mai tinerică și "neunsă", pe când urmăream Viva și ProSieben, care mi-au îmbogățit mult cultura germană muzicală. A început cu o baladă (te las pe tine să lucrezi la traduceri, eu voi extrage versurile care au fost oarecum ieșite din comun):

Rosenstolz - Es tut immer noch weh: https://www.youtube.com/watch?v=ZK2lgHw6ZTw
Und Du siehst durch mich durch
bin wie aus Glas
Leider stimmt nichts von dem
was ich versprach
Doch Zeit kann grausam sein
sie bricht Dein Herz
dann wird sie's wieder heil'n

Nena, artista Neue Deutsche Welle - cum zicea cineva mai sus, fără să greșească, a avut la vremea ei două mari capodopere și, în colaborare cu Kim Wild, a scos-o pe cea care eu o consider capodoperă, deși, este mult prea târziu apărută în cariera ei:
Nena ft Kim Wilde - Anyplace Anywhere Anytime (Irgendwie, Irgendwo, Irgendwann): https://www.youtube.com/watch?v=mXd7Y2eqtBE
Im Sturtz durch Zeit unde Raum, erwacht aus einem Traum'
Nur ein kurzer Augenblick, dann kehrt die Nacht zurück.
În categoria Neue Deutsche Welle intră și Alphaville.

Roland Kaiser: echivalentul lui Al Bano :) Unul dintre artiștii lor populari, unul dintre cei mai recunoscuți artiști de Schlager (avem și noi cuvântul cu fonetică și sens asemănător: șlagăr), a avut și el o capodoperă a stilului:
Roland Kaiser - Santa Maria: https://www.youtube.com/watch?v=RvpNlBWQSCw
Sie war ein Kind der Sonne,
Schön wie ein erwachender Morgen.
Heiß war ihr stolzer Blick
Doch tief in ihrem Inneren verborgen,
Brannte die Sehnsucht - Santa Maria
Den Schritt zu wagen - Santa Maria
Vom Mädchen bis zur Frau.

Haha, folk-ul lor este chiar interesant și un artist/compozitor (Liedermacher) ieșit din comun a fost Reinhard Mey. Nu ai cum să nu-i recunoști mesajul universal în această capodoperă:
Reinhard Mey - Über den Wolken: https://www.youtube.com/watch?v=lK76cnUcj8U
Über den Wolken
Muss die Freiheit wohl grenzenlos sein
Alle Ängste, alle Sorgen
Sagt man
Blieben darunter verborgen
Und dann
Würde was uns groß unde wichtig erscheint
Plötzlich nichtig unde klein - asta e ceea ce înseamnă ideea de libertate în viziunea majorității.

Rock-ul german (Deutschrock) este plin de lacune. Deși impresionant, a ajuns în luminile minților destul de târziu în timp și pe la ei, majoritatea artiștilor născându-se în partea vestică a Germaniei - ce să-i faci? Au fost supuși erorilor naziste. Cu avantaje mari, totuși: rock-ul german este brut, notă violentă, sentimente volatile, dar, în mare parte, dominante. Acum na, și rock-ul lor au subgenuri. În fine... Ieșiți din tipare au fost:

Die Toten Hosen - Hier Kommt Alex: https://www.youtube.com/watch?v=5X-yqPhItr8
In einer Welt, in der man nur noch lebt
Damit man täglich roboten geht
Ist die größte Aufregung, die es noch gibt,
Das allabendliche Fernsehbild - TV-urile astea erau reprezentările monștrilor manipularii. Cuvintele de intr-o (adică cele expuse aici, aveau o semnificație foarte mare la vremea respectivă).

Școala de la Hamburg (Hamburger Schule), care intră tot în categoria rock-ului, un curent ce a contopit acest gen cu influențe de pop, punk și grunge și a născut puiuți mai mici, dar feroci :P Unul dintre ei a fost:
Blumfeld (sound-ul se apropie mult de indie și da, denumirea face referința la o operă scrisă de Kafka):
Blumfeld - Graue Wolken - https://www.youtube.com/watch?v=OS13ZiwPSR8
Ich will sie hassen
Und kanns nicht lassen,
In allem, was sie ausmacht, auch ein St? ck von mir zu sehen.
Wo kommen all die grauen Wolken her?
Die ganze Welt dreht sich im Kreis
Ich seh mich um unde will nicht mehr
Wo ist die rote Sonne hin?

Rammstein - nu se poate să nu ajungi și la ei. A căzut cortina, partea estică a Germaniei a început să înflorească artistic și să nască Ostrock-ul, o mișcare de mare influență a genului rock. Și, deși considerată ca nascându-se din mai marii artiști și fiind o trupă de underground, Rammstein a ajuns să aibă un succes internațional. Nu degeaba, a născut capodopere. Regizori foarte buni au folosit muzica lor, cei mai slăbiți oameni de cultură le-a înțeles mesajele. Rammstein sunt magicieni.
Aleg doar două, pentru că Rammstein este prea simplist spus și, dacă ar fi să alegem mai multe, ar ieși un post prea lung pentru toată lumea:
Rammstein - Rammstein: https://www.youtube.com/watch?v=_sM2sKk4DPM
Rammstein
kein Entrinnen
Rammstein
kein Vogel singt mehr
Rammstein
die Sonne scheint
Și una pentru mesaj, stare și așezarea compoziției:
Rammstein - Mein Herz Brennt, Piano Version: https://www.youtube.com/watch?v=Dv6Th7kJ64Q
Sie kommen zu euch in der Nacht
Und stehlen eure kleinen heißen Tränen
Sie warten bis der Mond erwacht
Und drücken sie in meine kalten Venen

Ar fi multe de spus. Nemții dau valoare întunericului, așa cum multe alte culturi o fac (scandinavii, sud-americanii etc). Am păstrat pentru sfârși ceva delicios pentru tine, pentru că ți-am observat gusturile muzicale. Te va minuna vocea tânără și mesajul adânc:
AnnenMayKantereit - Sometimes I Like To Lie: https://www.youtube.com/watch?v=QxUcmf8PI4o
Scuzele de rigoare daca nu este ceea ce-și dorești, dar artistul este german și îl consider un tânăr talent desăvârșit. A colaborat și cu Milky Chance.

Alte nume notabile ce nu se depărtează de ideea de capodopere (atentie: va urma o cascadă de genuri): Boney M, Modern Talking, Sarah Connor, Culture Beat, Milli Vanilli, Groove Coverage, Haddaway, Captain Jack, Milky Chance, Patrice, Ayọ, Nneka, Xavier Naidoo, Sido, Scorpions, Accept, Agathodaimon, Equilibrium, Katharsis, Lacrimosa, Lacrimas Profundere, Kraftwerk, Tangerine Dream, Scooter, Peter Herbolzheimer, Erwin Leh.
Din păcate, anumite cuvinte în germană au trecut prin auto-correct-ul folosit de TPU, sper că îți vei da seama care vor fi.

42 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu e un test la care ne supui, motivează-ne cumva - spune-ne la ce ai nevoie de informațiile (părerile) astea.

NOname
| NOname explică (pentru sierra1):

Nu că aș fi datoare cuiva cu explicații, dar aș vrea un supliment plăcut pentru învățarea limbii (majoritatea melodiilor, pe care le ascult momentan, fiind în engleză; mi-ar plăcea să-mi lărgesc playlist-ul și cu ceva fain german).

| mihai69 a răspuns:

99 Luftballons - Nena. Nu e capodoperă, da' e amuzantă.
http://www.youtube.com/watch?v=La4Dcd1aUcE

| seularts a răspuns:

O capodopera Germana adevarata: https://www.youtube.com/watch?v=5bYMAgM42pM

| PumpkinDoll a răspuns:

Asculta Rammsteinrolling on the floor

| Lioana a răspuns:

Asta e mai veche dar foarte frumoasa. S-au facut multe cover-uri dupa ea, inclusiv in limba romana. https://www.youtube.com/watch?v=CJDxnWFqpiA

NOname
| NOname explică (pentru mihai69):

laughing Tare!

"Hast du etwas Zeit für mich?

Dann si-nge ich ein Lied für dich
Von 99 Luftballons
Auf ihrem Weg zum Horizont
Denkst du vielleicht grad an mich?
Dann sange ich ein Lied für dich
Von 99 Luftballons
Und, dass sowas von sowas kommt

99 Luftballons
Auf ihrem Weg zum Horizont
Hielt man für Ufos aus dem All
Darum schickte ein General
'Ne Fliegerstaffel hinterher
Alarm zu geben, wenn's so wär
Dabei war'n dort am Horizont
Nur 99 Luftballons

99 Düsenflieger
Jeder war ein großer Krieger
Hielten sich für Captain Kirk
Es gab ein großes Feuerwerk
Die Nachbarn haben nichts gerafft
Und fühlten sich gleich angemacht
Dabei schoss man am Horizont
Auf 99 Luftballons

99 Kriegsminister
Streichholz unde Benzinkanister
Hielten sich für schlaue Leute
Witterten schon fette Beute
Riefen "Krieg!" unde wollten Macht
Man, wer hätte das gedacht
Daß es einmal so weit kommt
Wegen 99 Luftballons
99 Luftballons

99 Jahre Krieg
Ließen keinen Platz für Sieger
Kriegsminister gibt's nicht mehr
Und auch keine Düsenflieger
Heute zieh' ich meine Runden
Seh' die Welt in Trümmern liegen
Hab' 'nen Luftballon gefunden
Denk' an dich unde laß' ihn fliegen."

"Just in case anybody wondered: The lyrics are about a girl walking through a post-apocalyptic landscape, telling how the world was destroyed. 99 balloons were mistaken for UFOs. 99 jet plains were sent to destroy them, which was mistaken as an airstrike by the neighbouring countries. This led to 99 years of war which left the world in ruins. The girl finds a balloon and lets it fly, thinking of a beloved person. Yup, that's what this cheerful song is all about. It's-a metaphor for the Cold War and the impending nuclear war."

E simpatică și isteață, numai bună pentru învățarea limbii. Danke schön! happy

NOname
| NOname explică (pentru seularts):

Germană irefutabil. big grin

Ein bier, bitte! laughing

NOname
| NOname explică (pentru seularts):

Uite ce am mai găsit la sugestii:

http://www.youtube.com/watch?v=ZXWqDAwx9EU :))

NOname
| NOname explică (pentru Gizăz):

Wolfsheim - Kein Zurück
http://www.youtube.com/watch?v=MSg7lfAC2bA
O ador. Crează dependență. E genul de melodie de dragul căreia ai învăța și chineză - exact ce căutam. Văd că am mai like-uit-o în trecut. Es ist sehr schön! :x

Wolfsheim - The Sparrows And The Nightingales
http://youtu.be/1q7s5fdgbng
E faină, dar nu e în germană (cu excepția câtorva cuvinte). :)

Die Toten Hosen // „Hier kommt Alex"
http://youtu.be/6z8o7qAIlIU
E genul de melodie, pe care aș cânta alergând, dansând, ceva, așa, acid și ironic. :D

Die Toten Hosen - Alles aus Liebe
http://youtu.be/Li2t_XbXaRY
Nu e neapărat genul meu, dar e bună pentru a învăța limba, dulcegării mai ales.;))

E Nomine--Schwarze Sonne
http://youtu.be/IxTimWOT5bA
E mișto. Cu ea învăț simultan și latina, nu? :D

E Nomine - Die runen von Asgard
http://youtu.be/u496PLl7Yws
E faină și ea, deși ca tema mă lasă rece. Îmi place că se aud destul de clar cuvintele, ceea ce va contribui la corecta memorare a lor.

Danke schön, Gizăz! Când mai ai timp, te rog, mai lasă-mi câteva, dacă ai. Poate mai găsești niște bunăciuni de pastile nemțești, că tu ești o farmacie muzică umblătoare. :D

P.S. Dacă vrei ca pe TPU link-urile să fie active (=mai ușor de accesat), elimină de fiecare dată "s" din "https:".

| Alfred0703 a răspuns:

Imnul nazist, din pacate nu pot sa postez link-ul aici din cauza hater-ilor.

| JackR a răspuns:

Capodoperele muzicii germane?!
Pai asculta Bach, Beethoven, Wagner, Brahms, Orff, Schumann sau... Hans Zimmer! (ai scris "orice gen muzical", asa ca nu protesta!)

NOname
| NOname explică (pentru Lostlyric):

Wow, nu m-aș fi așteptat în veci la un răspuns atât de amplu, elaborat...și nici să dau pe TPU de cineva cu o cultură atât de bogată în ale muzicii, germane mai ales. Mulțumesc mult, Lostlyric! M-ai impresionat iremediabil și al naibii de plăcut. :D

Rosenstolz - Es tut immer noch weh
http://www.youtube.com/watch?v=ZK2lgHw6ZTw
Foarte frumoasă. Mă și văd punând-o pe Repeat. :D

Nena ft Kim Wilde - Anyplace Anywhere Anytime (Irgendwie, Irgendwo, Irgendwann)
http://www.youtube.com/watch?v=mXd7Y2eqtBE
O știam, e super. Mersi că mi-ai amintit de ea. :*

Roland Kaiser - Santa Maria
http://www.youtube.com/watch?v=RvpNlBWQSCw
Nu e pe gustul meu, dar e bună pentru cultura generală și studierea limbii.

Reinhard Mey - Über den Wolken
http://www.youtube.com/watch?v=lK76cnUcj8U
M-a vrăjit, fără să pricep mai nimic din ce spune. Inițial chiar crezusem că omul cântă în franceză, atât de frumos mestecă cuvintele și le dă drumul. Și e atât de carismatic... Un artist adevărat.

Die Toten Hosen - Hier Kommt Alex
http://www.youtube.com/watch?v=5X-yqPhItr8
Observ că e chiar foarte popular. :D

Blumfeld - Graue Wolken
http://www.youtube.com/watch?v=OS13ZiwPSR8
Depresivă, dar reprezentativă cumva. Și eu m-aș simți sufocată și degeaba în stilul de viață robotic. E bună de parcurs și ea.

Rammstein - Rammstein
http://www.youtube.com/watch?v=_sM2sKk4DPM

Rammstein - Mein Herz Brennt, Piano Version
http://www.youtube.com/watch?v=Dv6Th7kJ64Q
Impresionanți băieții! Cum bine ai subliniat și tu, profunzi și accesibili simultan, paradoxali, magnifici. Cred că o să-mi descarc mai tot ce găsesc de la ei, mai ales că au și textele foarte bine gândite și pronunțate impecabil (ca pentru proști, ăia ce abia acum se apucă de limba lor :)) ).

AnnenMayKantereit - Sometimes I Like To Lie
http://www.youtube.com/watch?v=QxUcmf8PI4o
Wow! Ești pe bune? I F-ucking Love You!

Mulțumesc pentru această călătorie! Cu tine învăț nu doar din limba și muzica germană, ci și din istorie și cultură. Fain tare! Și mi-ai mai lăsat și cadouri, cât să-mi ajungă juma de an. Generoasă tare! Mai poftiți pe la noi! :D

| seularts a răspuns (pentru NOname):

Oh da. epic!

| Nyya a răspuns (pentru Lostlyric):

Like pentru roman laughing)

| NLS a răspuns:

Pe langa ce s-a spus deja (sau poate s-a mai postat, nu am timp sa citesc acum tot ) ceva de la >>>
Yvonne Catterfeld, Annett Louisan, David Garett, Sarah Connor si Lena (Meyer)
Nu au chiar capodopere, dar in opinia mea, sunt mult peste ce aud pe toate gardurile (Helene Fischer laughing) (da, au si nemtii Alexandra Stan a lor), Sido, + o intreaga sleahta de turcaleti.)

Din aria electronica> ATB, Schiller si Paul van Dyk

Rock : Scorpions, Unheilig, Die toten Hosen, Rammstein, Liquido, Accept, Qntal, Blind Guardian (in aceasta ordine!)

| NLS a răspuns (pentru NOname):

Deine Eile... sad
Hab mal zwar kurz ´ne Frage.
wie schenk´ ich jetzt ihr den "Like"? weil Sie hat es verdient!

| sierra1 a răspuns (pentru NOname):

Clar, nu ești datoare nimănui cu nici o explicație. Mi s-a părut întrebarea puțin... originală.
Viel Glück!

NOname
| NOname explică (pentru NLS):

Aoleu, m-ai zăpăcit! Ce de muzici, ce de nume, ce de vorbitori de germană... Sunt mic copil pe lângă voi. Mă înclin.

Danke pentru recomandări! Le voi studia cu primele clipe de respiro.

NOname
| NOname explică (pentru Gizăz):

happy

NOname
| NOname explică (pentru NLS):

Oonagh se potrivește foarte bine nevoilor mele. Are melodii plăcute cu versurile foarte expresive și pronunțate clar.

și Unheilig - Geboren um zu leben...mă face să nu mai am răbdare până înțeleg fiecare cuvânt fără să mă folosesc de dicționare.

și Christina Stürmer - Was wirklich bleibt (Lyric Video) e foarte faină, cu accent pe Lyric Video. E foarte util. Nu știi și melodii/videoclipuri cu subtitrări simultane în mai multe limbi? Să zicem, în germană și engleză sau română? Asta ar fi o variantă ideală să pot vizualiza cuvântul scris corect și să-l asociez cu felul în care se pronunță și se traduce. Ah, vise!

și Philipp Dittberner & Marv - Wolke 4 e mișto. Aeriană așa, ușurică.
Gata, e musai să prind de urgență limba, că mor de ciudă, trebuie să scap de acest handicap.

și Yvonne Catterfeld e de netrecut cu vederea.

Annett Louisan - Das Spiel - o bebelușă surprizatoare. big grin

și Sarah Connor - Wie schön du bist - e faină.

Glasperlenspiel - Nie vergessen - vizualizarea cuvintelor ajută și aici.

Glasperlenspiel - Wie ich nicht sein will - de asemenea.

Revolverheld feat. Marta Jandová - Halt Dich an mir fest - e ok și ea.

Blind Guardian - The Lord of The Rings - e în engleză.

Blind Guardian - Celtic Spirit - e tot în engleză, deși cu accent nemțesc.

Die Toten Hosen - „Tage wie diese" - am mai dat de ea, e ok.

Scorpions - Du bist So Schmutzig - e faină. Până acum ascultam Scorpions mai mult în engleză (în care, trebuie să recunosc, totuși, sună mai bine).

Max Herre - Wolke 7 ft. Philipp Poisel - e interesantă. Iar mă enervează limitele mele. Aș vrea să știu pe loc ce cântă tipul...și celălalt.

Nici Luxuslärm - Regen - nu e rea.

Mulțumesc mult! Atâta răbdare și interes! Danke!
Gata, mă culc, că mâine trebuie să fug de acasă la prima oră. Gute Nacht! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știam că germanii au proporția cea mai mare de vegani.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Un sfat cand asculti o piesa in deutsche vezi si versurile in limba germana si romana/engleza
asta e un site foarte bun
https://lyricstranslate.com/
https://lyricstranslate.com/......night.html de exemplu

| Alfred0703 a răspuns (pentru RAY):

Danke!