| anonim_4396 a întrebat:

Cate culori poate avea un perus

3 răspunsuri:
| sasha a răspuns:

Toate culorile curcubeului

| annushk a răspuns:

1. PERUSUL VERDE- aceasta varietate de perus domestic se imparte in 3 categorii distincte: verde deschis, verde olive, verde inchis.
2. Perusul albastru-Tipul de perus albastru poate fi impartit in 3 categorii: azuriu, mov, cobalt.
3. Perusul galben-Acesta varietate coloristica de perusi, se imparte in 3 categorii distincte: galben deschis, galben inchis, galben olive.
4. Perusul gri-Aceasta varietate cuprinde doua categorii coloristice : perusul englez gri ( de a carui culoare este responsabila o gena recesiva ) si perusul gri australian.
5. Perusul violet-Gena responsabila de coloritul violet al penajului este una dominanta, ea accentuand intensitatea culorii.Perusul violet este reprezentat de exemplare cu masca de culoare alba, coada colorata in negru-albastrui, pete mov pe obraji si cele 3 pct negre pe ambele parti ale gatului.Penajul de pe corpul acestora este de un violet intens, stralucitor, iar de-a lungul spatelui se observa dungile caracteristice albe si negre.
6. Perusul Fallow-Sunt impartiti in 2 categorii : 1)germani 2)englezi
Si au patru variante : a. Fallow, b. Fallow verde-olive, c. Fallow verde deschis, d. Fallow verde inchis.
7. Perusul Cinnamon-Se cunosc nu mai putin de 11 varietati de perusi Cinnamon :normal, verde olive, gri, gri-verde, verde-inchis, verde deschis, albastru deschis, mov, cobalt, violet, galben deschis.Aceasta varietate poate avea penajul corpului in orice fel de culoare. Diferentierea de alte varietati se face doar prin marcajul brun, de culoarea scortisoarei, de pe aripile acestora. Cu exceptia perusului Cinnamon gri, care prezinta cele 3 pct brune pe ambele parti ale gatului si ale carui pete de pe obraji sunt de culoare gri deschis, la toate celelalte tipuri a fost semnalata prezenta petelor rosii pe obraji...
8. Perusul Motat-Printre varietatile cunoscute se numara : Perusul ciufulit (Tufted crest), perusul cu creasta semicirculara (Half circular crested), perusul cu creasta circulara ( Full circular crest. Aceastea sunt doar o parte din totalitatea perusilor cu mot si trebuie precizat faptul ca gena responsabila de prezenta smocului de pe de pe cap este una dominanta.
9. Perusul Opaline-Sunt cunoscute sase categorii de perus opaline.Toate exemplarele prezinta masti de culoare galbena, mai putin exemplarul de opaline albastru care are o masca de culoare alba si marcaje in forma de V pe spate.
10. Perusul Laurel-Aceasta varietate are penajul colorat in nuante de albastru inchis.
11. Perusul Alb-erusul alb se poate obtine prin incrucisarea perusilor albastrii cu cei galbeni.
12. Perusul albino-Acestia au corpul colorat, in intregime, in alb, iar ochii sunt rosii.
13. Perusul Lutino-Sunt cunoscute si sub numele de Verzi Albino.
14.Perusul cu fata galbena-Varietatea denumita si Perusul cu fata galben-albastra se imparte in 2 categorii, care se asemana prin conturul galben al cozii, dar si prin masca galbena ce le acopera fruntea si fata.
15. Perusul pestrit-Cuprinde 2 categorii : Pestritul australian ( perus dominant) si Perusul Arlechin sau pestrit ( recesiv ).