| xFaBu a întrebat:

Ce preferati? concert indoors sau outdoors? Argumenteaza-ti opinia.

4 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Depinde de mulți factori. Foarte mulți.
În primul rând de vreme. Dacă-i cald, înauntru oamenii o să facă schimb de transpirație și mirosuri, mai ales dacă-i aglomerat, să vrei să dai jos de pe tine și hainele pe care nu le ai. Plus că, organizatorii de obicei sunt niște evrei împuțiți care "amână" începutul concertului sau cel puțin trupa headline pentru care au venit majoritatea cu vreo 2 ore și scumpesc prețul la băutură cu 300%. Astfel au cu 2 ore în plus o gălăgie de oameni însetați cărora nu le mai pasă că dau 8 lei pe un pișat de bere îndoită cu apă.
Dacă-i frig, nu merge afară. În loc să te holbezi pe scenă la niște oameni care dau din mâini și gură, o să fii ocupat cu tremuratul. Și nici măcar nu poți să bei bere pe frig. Și un concert fără cel puțin o bere nu-i concert.
Mai depinde și de trupa care cântă. Că-s o grețoșenie de trupe care folosesc lopeți pe care au întins niște sârme, așa de prost sună. Afară ar suna și mai prost. De obicei trupe de punk, grunge sau metal extrem, care se refugiază în "așa trebuie' să sune, nu-i că avem noi chitări făcute la traforaj". Înăuntru cel puțin pot da vina pe sonorizarea proastă și locul strâmt, pentru buncărul gălăgios pe care l-au făcut.
Acum mai depinde și de prezența scenică a trupei. Mna, nu poți să bagi Iron Maiden, Rammstein, Judas Priest într-un cort sau clădire mai mare. Au prezență scenică, au efecte misto, le trebuie loc să se desfășoare. S-ar simți ca pe vremea când cântau prin garaje pentru burgeri și beri. Poate doar într-un hangar de Boeing ar fi mai de luat în calcul, da noi n-avem așa ceva.
Acum depinde și de publicul care vine la concert.
Dacă-s în mare parte corporatiști plini de bășini, hipsteri jegoși sau orice altă nație de om pentru care și un geam uitat deschis îi garantează 3 zile de răceală și poartă fular când nu e cazul, e riscant să-i ții afară. La cea mai mică adiere de vânt își vor scoate smartfoanele și vor posta cât de naso le concertul și ce proastă e organizarea și cum îndură ei ca niște martiri frigul de afară doar să-și vadă trupa preferată cum cântă. Pe ăștia nu-i poți ține afară. În cel mai bun caz îi bagi întro bombă jegoasă cu pereții încă nezugrăviți (vintigi frate) și speri să intre cineva cu dinamită în jurul brâului acolo și să facă ce trebuie făcut.
Mno, dacă-s oameni ok care înțeleg vremea, frigul și nu se îmbracă cu pantaloni scurți și fular, e ok. Cu ăia nu-s probleme. Iau frigul și-l pun capră.
A, da, și nici când e soare afară să nu fie concert. Dacă e iulie și soare, nu-i combinație. Acum vreo 3 ani îi văzusem pe Dimmu la Romexpo. Era iunie. 5 dupamiaza și canceros de cald. Mno, știu că la ei acolo în nord la ora aia deja te strânge costumul. Dar la noi, la 5 în iulie e destul soare încât să te bronzezi cu mânecă și ceas dacă stai o oră în soare. Parcă mi se făcea și milă. Le bătea soarele fix în pupătoare și vopseaua mai avea un pic și lua forma rimelului unei tipe plânse. Îmi venea să mă urc pe scenă, să le dau câte o gură din berea mea, să-i bat prietenște cu mâna pe umăr și să le zic "e ok, luați o pauză, cântați celelalte 3 melodii pe la 9, când e mai răcoare."
E destul de argumentată opinia mea?

| MaliciousDeath a răspuns:

Amandoua.Adica nu ma pune sa ascult ceva post-rock afara si thrash inauntru.

| mont a răspuns:

Outdoors daca vremea e buna, e mai mica inghesuiala, mai frumos. Indoor e frumos doar daca e vorba de un club, dar sa nu fie prea mare aglomeratia.

| Syndre a răspuns:

Outdoors, nici nu se compară. E complet altă atmosferă.