| LadyInBlack a întrebat:

Ce stare/emotie va da o manea? Dar o melodie rock?
P. S.: Vreau pareri si de la manelisti si de la rockeri. happy

9 răspunsuri:
| LastChance a răspuns:

Manea- Disperare
Rock - Tot ce am nevoie

Bafta!

| AnaisC a răspuns:

Bre'...Donsoara'-n negru maneaua nu e muzica(in primul' rand)in al doilea rand nu imi da emotie, imi o stare...o stare de voma sau diaree dupa caz.Rock'ul(pentru cei care stiu mai mult decat "Metalica" si considera AVril Lavigne sau Tokio Hotel rock)este mult mai mult decat muzica, e ceva ce iti unge sufletul, ceva ce te face sa traiesti emotii adevarate. difera de la melodie la melodie.
In concluzie:rock=muzica
manea=voma...cred ca te-ai prins:>
aaa si nu mai comparati astea 2 ca deveniti penibili...
NoRock!
www.WarAndRiot.blogspot.com

| TheDarkEmpire a răspuns:

De obice pe rock ma distrez, ma relaxez si prin acest gen ma si exprim uneori.
Pe m*****, thinking, incep sa-mi necrozeze neuronii.

| Crisis a răspuns:

Sunt metalista... manelele imi fac sila, daca ascult vreuna simt ca imi inhiba creierul, ceva de genul asta. Ma simt slinoasa, intr-un cuvant.
Metalu' imi da energie, nu stiu cum sa ma exprim. E ceva special pentru mine. Inainte ascultam rap [si acum ascult dar mult mai putin], de cand am descoperit metalu' simt ca mi s-au deschis chakrele, ca pot sa privesc lumea din mii de unghiuri. Cand ascult ma simt libera.

| a2 a răspuns:

Manele-cuvânt pe care de abia pot să-l scriu. Silă, ură, dorință de a omorî pe ceva (și prin ceva ma refer la Parizer sau la Guță pentru ca nu le pot considera persoane), dorința de a mă fi născut surdă.
Rock-rațiune de a trai.

@RockerGirl asta spunea și WarAndRiot, că Avil și TH nu cântă rock, dar sunt mulți pretinși rockeri care îi ascultă și cred că este rock. mă rog, sper că ai înțeles ce am vrut să zic :))

http://bon-jovi-and-not-just-that.blogspot.com/

| Paulla a răspuns:

Manea- repulsie, scarba, uneori amuzament(rad de prostia celorlalti).
Rock- Ma regasesc in orice stare(fericire, tristete, nervozitate, singuratate etc etc) deci toate starile si emotile.

| birdie14 a răspuns:

Buna.Nu sunt nici manelista nici rocker,desi daca ar trebui sa aleg as alege rock-ul.Dar oricum ar fi nu ascult in niciun caz manele,iar rock, doar ocazional.
"Ce stare/emotie va da o manea?"-de greata
"Dar o melodie rock?"-uneori tristete, alteori par ca exagereaza.

| Bastet a răspuns:

O melodie rock mă poate face să sar ca nebuna lovindu-mă de tavan...

o manea mă face să-mi bag şi să-mi scot în mamele ascultătorilor.

sunt civilizată. big grin

| RockerGirl a răspuns:

WarAndRiot:Avril si tokio hotel nu canta muzica rock.e muzica pentru EMO...Muzica rock este cantata de treupe ca:kiss, bon jovi, scorpions.astea trupe.nu alde putifer aia...