| Buresbista123 a întrebat:

Ce tipuri de chitara si de saxofon folosec cei 2 in video? care e diferenta dintr-o chitara clasica, una acustica si una electro acustica? http://www.youtube.com/watch?v=3SfSQ3lQmJw

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

E un subiect mare cel cu diferentele dintre chitare, dar mai pe scurt - chitara clasica are corzi de nylon, are headstock-ul gaurit, are o forma specifica (dai pe goagal), si are sunetul mai cald, cea acustica are corzi din metal (pot fi din mai multe aliaje), in general are headstock-u in forma de lopata, poate avea mai multe forme, iar sunetul specific ei e unul mai rece. Amplificarea se face cu ajutorul cutiei de rezonanta.Chitara electroacustica se bazeaza pe exact acelasi concept cu cea acustica, doar ca pentru amplificare, are in plus fata de cutia de rezonanta si o doza piezo. Exista si electroclasica, iti dai seama singur ce-i cu ea din explicatia chitarei clasice + electroacustice.