| CapDeSfecla a întrebat:

Cum pot invata sa cant la vioară? Cat m-ar costa una asa de inceput + pot invata singur sau am nevoie de un mentor?

Răspuns Apreciat de Editori
| aneliram a răspuns:

Vioara este un instrument foarte greu de stapanit, trebuie sa ai un auz muzical foarte bun (care se formeaza cu mult antrenament). Vioara mea nu avea calusul pus, deci nu era acordata (si nu cred ca reuseam sa fac asta fara ajutor, apoi am aflat ca exista acordor), iar eu nu stiam ca fara sa dai cu sacaz pe arcus vioara nu are un sunet placut. Vioara gasesti incepand de la 200 lei, mare atentie la marimea ei, in sus. De invatat sigur ca este mai bine cu cineva care se pricepe ( daca vrei sa fii bun neaparat un profesor, costisitor dar inveti mai repede si mult mai bine), dar la cata informatie gasesti pe net, vei putea invata cate ceva si singur.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am un copil violonist cu școala, liceul de muzică și conservator.
Caută orchestra Devas pe You Tube. Singur fără profesor, ar însemna să descoperi tu muzica din nou, ceea ce este extraodrinar de greu. Dar un profesor cu care iei ore o dată pe săptămână să zicem 100 lei o oră, 400 lei pe lună. Apoi o vioară de 1000 de lei, găsești la o consignație. Apoi repeți tu minim o oră pe zi. În câțiva ani să fii tu însuți mulțumit de tine cum cânți.
Cu efort de mai multe ore cu profesorul, cu o vioară mai scumpă și cu mai multe ore pe zi de cântat, cam într-un an. Dar să știi așa, că disciplina uceniciei e aspră și chinuitoare la orice vârstă.

| Miruna1239 a răspuns:

Poti invata sa canti la vioara doar prin munca, foarte multa munca. Ca sa canti la vioara ai nevoie de o vioară. Deci cam de la 200 de lei la mii de lei. Sfatul meu este sa nu iei una foarte scumpa de la inceput. Cel mai bine ar fi sa iei una folosita dar bine ingrijita pentru ca sunt mai bune dupa parerea mea. E mai complicat la una noua. Poti invata singur insa foarte putin, cel mai bine ar fi sa ai un mentor. Ai invata mult mai multe si ti ar fi mai usor. Mult succes!