| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot invata sa schimb mai repede acordurile la chitara acustica? vreau sa cant si eu ceva pentru incepatori big grin dar nu pot pentru ca trebuie sa schimb acordurile destul de repede, cum pot invata sa le schimb mai repede? funda si vot!

Răspuns Câştigător
| Kovacs_Andrea_1987 a răspuns:

Exercitiul este un lucru important dar cel mai mult conteaza sa iti formezi digitatia.Cand schimbi acordurile trebuie sa iti ridici degetele si sa apesi alte corzi. Miscarea asta trebuie sa aiba bolta(adica sa nu iti tarasti degetele pe corzi, trebuie sa le ridici cat mai sus)
Sfat :ar trebui sa incepi cu melodii usoare, cu doar doua acorduri, gen "glossa"

4 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Nu cred că există o metodă speială ca să poţi schimba mai repede acordurile, totul ţine de exerciţiu. În general acordurile se învaţă uşor, şi cu timpul reuşeşti să le schmbi din ce în ce mai repede.

| Thunderstruck a răspuns:

Stii, eu cand am inceput chitara, tot aceasta problema am avut-o, se pot schimba mai repede doar daca exersezi... nu exista vreo metoda. Totusi, eu am inceput sa cant melodii care nu necesita sa tii un acord neaparat, si mi-am dezvoltat dexteritatea degetelor, deci implicit am reusit si sa schimb mai repede acordurilor, pur si simplu, fara sa exersez si am invatat si zeci de piese. Sper ca ai inteles.

| MarcŞiAtât a răspuns:

Exerseaza si incerca sa apesi cat mai tare pe corzi ca sa ti se faca, crusta aia pe degete(stiu ca suna ciudat). sunt melodii din 2 acorduri...de exemplu: glossa: mi minor si re major...bata jjssjs ^^