| foreveryoung10 a întrebat:

Cum pot scapa de teama de scena sad ( cantat)? crying Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Tracul este un automatism uman care apare la prima situatie in care suntem nesiguri. Singura cale ca sa-ti invingi nesiguranta este sa-ti recunosti teama si sa o anihilezi:

Infrunta-ti teama. In primul rand, recunoaste ca ai o problema, incearca sa o intelegi si ai incredere ca in curand o vei putea invinge. In al doilea rand, cauta sprijin la prieteni si familie si impartaseste-le temerile tale. Apoi, fii curajoasa si motivata sa infrunti aceasta problema, spunandu-ti tie insati ca vei reusi. Auto-sugestia este foarte puternica!
Interactioneaza cu publicul. Ca sa nu te simti singura in fata publicului si ca sa nu ai sentimentul ca orice greseala pe care o faci va fi aspru pedepsita, interactioneaza cu persoanele din fata ta. Implica-le in prezentarea ta, pune-le intrebari si incurajeaza-le sa participe cu intrebari sau cu adaugiri. Automat, te vei simti mai confortabil si vei fi in largul tau alaturi de audienta ta. Mai mult, acest lucru te va face sa pari un bun orator si o persoana dinamica.

1 răspuns:
| madalinfindrihan a răspuns:

Pasi poti incepe sa canti pe o scena mica cu putini oameni gen scenetele de la scoala si gradinita apoi sa te ridici la scene mai maricele si tot asa cu mai multi oameni sa te acomodezi putin parerea mea sper ca te-am ajutat Fundita?