| bogdan_branda a întrebat:

Cum pot sa imi inving teama de scena cand urc pe scena?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu te uiți la oameni și-ți imaginezi sala goală, doar tu și eventual persoana cu care joci. de fapt ar fi bine ca în acel moment să nici nu mai fi tu ci personajul în universul lui

| mihai69 a răspuns:

Ți-e teamă de scena propriu-zisă, sau de spectatorii din sală?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Respiri adanc, si aici vorbesc serios, si iti constientizezi respiratia. Ajuta incredibil de mult. Tragi aer in piept si observi cum intra, apoi expiri incet.
Dupa, mintea ta involuntar o sa se calmeze. Apoi te gandesti ca... care este problema?
Zice cineva ceva cum ca nu ai facut bine? Iti este frica de parerile celorlalti? Daca ai fi singur, tot asa ai face?

Nu ai de ce sa iti faci griji. Exercitiul este cheia. Incepe cu un grup de persoane mai restrans si totul o sa fie bine. Lumea e mai preocupata de problemele lor decat de ce cred despre tine. Iar daca o sa judece, parerea acelor persoane nu ar trebui sa conteze. Doar daca te ajuta.

Bafta!

| Rivka a răspuns:

Te gândești ce anume te îngrijorează când urci pe scenă și îți provoacă teamă. După ce ai identificat ce, poți să cauți diferite tehnici. Cel mai rapid se depășește asta prin expunere. Din câte știu, sunt și evenimente/cursuri pentru public speaking. Asta ca să fie un mediu safe să exersezi, că nu prea e foarte safe să exersezi direct pe scenă.