| anonim_4396 a întrebat:

Da daca pamantul nu sar incarti de loc cu noi ce s-ar intampla ca nu inteleg

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Învaţă limba română înainte de a posta.

| madia a răspuns:

Cine sare?
Scrie un pic mai citez...

| anad a răspuns:

Miscarea de rotatie a Pamantului(in jurul axei sale) are ca urmare formarea zilei (cand suntem cu fata la soare) si a noptii, iar miscarea de revolutie(in jurul Soarelui timp de 1 an) are ca urmare anotimpurile. Am avea unii numai zi, altii numai noapte si doar un singur anotimp in functie de distanta fata de soare.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Baieti si fetitze care ati raspuns inaintea mea (primii 3), cind fu, bre, ultima oara cind ati citit o carte fara poze? Valabil si pentru interogator. Pai campul electromagnetic ar disparea, o zi va dura 1 an, cu oceanele sigur se intampla ceva nasol pana cand se vor evapora pentru ca va creste si temperatura, etc... Mai puneti mintea la contributie daca vreti sa raspundeti sau macar aruncati doar o caterinca legat de limba romana a omului.

| Mara_4803 a răspuns:

Cei de langa soare ar avea numai zi iar cei fara ar avea numai noapte):

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

... unii ar avea noaptea mereu si ceilalti numai ziua.

| Goofy77 a răspuns:

Daca nu s-ar invarti nu ar mai fi zi si noapte arfi ori noapte ori zi cam asa stiu eu

| bunicuta55 a răspuns:

In ce dialect te exprimi?