| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca Pamantul si-ar dubla marimea?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
28 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Garavitatia s-ar mari si am fi si mai atrasi e pamant probabil am avea o tona.

| anonim_4396 explică (pentru vocea):

Nu chiar o tona

| drutzix a răspuns (pentru vocea):

Da omule, dublul la 80 de kg este 1 tona... Te doare mintea

| drutzix a răspuns:

Mama ce respuns cretin ai premiat. rolling on the floor
S-ar dubla forta gravitationala, in primele minute 99% din fiinte ar muri.
Dupa, cel mai probabil luna s-ar ciocni cu pamantul.
Nu cred ca ar afecta celelalte planete pentru ca nu vorbim de chiar atat de multa masa.

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns (pentru ramon2473):

Vad ca si tu te-ai hotarat sa dublezi prostia laughing
Exista o chestie numita zona Goldilocks (e o zona destul de mare) care calculeaza distanta optima fata de soare pentru existenta apei lichide.
Venus se afla la limita interioara iar Marte se afla in interiorul zonei.
Deci ca sa fie o problema cu temperatura Pamantul ar trebui sa se mareasca dincolo de orbina lui Venus (mult mai mult decat un simplu dublaj).
Daca dublezi pamantul acesta ar primi mai multa energie de la soare dar ar avea si mai mult de incalzit plus ca ar pierde mai multa caldura in timpul noptii.
Si din nou daca dublezi pamantul partea in care este ziua ar fi mai aproape de soare (nu foarte mult cand vorbim de marimi astronomice) dar si partea in care este noapte ar fi mai departe de soare.
Iar daca dublezi pamantul nu dublezi temperatura de pe el.
Ce legatura are ca luna e parte din Pamant cu dublarea lui? Ai fumat ceva? Crezi ca luna e la 2 km de pamant?
Raspunsul tau este atat de idiot ca nu stiu nici de unde sa incep sa-l corectez.
1. Chiar daca Pamantul si-ar completa miscarea de revolutie mai greu, singurul efect ar fi ca anotimpurile ar dura mai mult, in nici un caz nu "ar putea schimba locul cu alta planeta undeva la marginea galaxiei"
2. Marginea glaxiei? Stii cat ar dura sa ajungem la marginea galxiei?
Suntem cam intre centrul galaxiei si margine, iar distanta de la soare pana in centrul galaxiei este de 27.000 de ani lumina.

Daca s-ar dubla Pamantul (presupunem ca se dubleaza si cantitatea de apa, aer, ghetari ca tot ai vorbit de ei) primul lucru care s-ar intampla cu tine este un atac de cord sau ceva asemanator.
Crezi ca inima ta e obisnuita sa pompeze de doua ori mai mult sange mereu?
Daca ai 85 de kg imagineaza-ti ca acum ai 170, Mai poti sa te misti?
Nu spune nimeni ca nu ar fi un eveniment de extincie in masa dar pe bacterii si alte micro-organisme le doare-n cotul metaforic ca ai dublat tu gravitatia.
Daca ai supravietuii acestui fenomen (nu cred ca e posibil) ai vedea cum Luna este atrasa din ce in ce mai mult de Pamant pana cand se vor lovi.

| Niklauss a răspuns:

Am avea mai mult spatiu xD

| anonim_4396 explică (pentru Niklauss):

Gravitatia ar fi mai puternica, dubla, nu raspunde la ce nu stii

| Niklauss a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar glumesc!
Omule le iei toate asa in serios, rly?

| iDavidS a răspuns (pentru Niklauss):

laughing icsdeee

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu stii asta de ce mai intrebi? Fara a te jigni.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Mai stiu asta si inca ceva lucruri, dar m-am gandit ca s-ar intampla si altceva, ceva legat de temperatura etc.

| Cîndea_Cristi_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atractia universala (gravitatia) depinde de densitatea corpurilor. daca ar creste doar volumul pamantului, gravitatia ar scadea, insa daca cresc ambele atunci, nu s-ar schimba deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Cîndea_Cristi_1989 a răspuns:

Si-ar dubla si masa, ne-am departa de soare, temperatura ar incepe sa scada, luna s-ar lovi de noi, ziua s-ar mari la 48 ore, anul la fel, insa in scurt timp ne-am lovi de marte

| jonyr a răspuns:

Ar fi o risipă mare de bani şi oameni.
Ar suferi mulți din cauza aceasta.

| anonim_4396 explică (pentru jonyr):

Cum adica risipa de bani si oameni?

| jonyr a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui mai mulți oameni și salarii mai multe. Ce nu este clar în asta?

| anonim_4396 explică (pentru jonyr):

Sau ne-am duce dracu fix cand s-ar mari planeta