| mhn24 a întrebat:

Daca e mai nou si mai "shmeker", mai frumos si mai comercial, asta inseamna ca sunt mai buni decat artisii cei vechi, nu? Adica, nu-i asa?, cum sa ascultam noi Queen cand putem asculta Inna? Cum putem noi asculta Michael Jackson cand putem asculta Justin Bieber? Si, da, exact, cine are nevoie de Beatles cand poate asculta manele, nu?
Asta e metoda de gandire a tinerilor. O melodie scosa de o luna e deja veche...
Unele melodii nu sunt vechi nici cand artistii lor nu mai sunt (Sa se odihneasca in pace!). De ce nu mai e nimeni care sa fie ca inainte, stilul acela inconfundabil! Unde e Queen cand ai nevoie de ea? Unde e Michael Jackson? Unde sunt Beatles? Unde sunt iubitii nostri compozitori Beethoven si Mozart? Unde este muzica?
Va spun eu. A murit. Odata cu cei ce au creat-o.
Voi credeti ca se mai pot intoarce acele vremuri?

Răspuns Câştigător
| adrian1988 a răspuns:

Cred ca deja le ceri prea mult cand vine vorba de Queen, Beatles sau MJ, mai ales cand vine vorba de Beethoven sau Mozart.sa vorbim si de formatiile noastre romanesti sau de marii cantareti pe care Romania i-a avut.sa vorbim de Mirabela Dauer, Madalina Manole, 3sud-est, Genius, Class, Gica Petrescu sau adevarati pioni ai muzicii de petrecere. locul lor a fost luat de guta si salam, sau cum ai zis miley cirus si justin biebeer(nota:le-am scris numele cu litere mici pentru ca sunt nimicuri). eu sincer am in laptop sute de melodii vechi si mi-a luat mult timp sa fac rost de ele.am cautat pe google muzica romaneasca veche si am gasit guta-ce perversa e lumea sad. sincer cred ca moda asta cu muzica comerciala a pornit de la andre incoace.anyway ma bucur ca ai deschis topicul asta si astept sa vad comentarii cat mai multe

1 răspuns:
| mary a răspuns:

Iti spun eu: nu se mai pot intoarce! muzica va ncepe sa fie din ce in ce mai comerciala si vor incepe sa se lanseze peste noapte o multime de "artisti". in prezent melodiile "in top" sunt cantate numai de persoane de genul acesta.
nu poti schimba oamenii cat de superficiali sunt ei. asta e muzica de viitor (cat despre manele... aia nu se poate numi MUZICA)