| antrebarisiraspunsuri a întrebat:

Daca o melodie este facuta original pe minor, este gresit daca eu o cant pe major? si invers.
Intreb deoarece fac de cateva luni canto, si am in repertoriu unele melodii cu major iar pe net am gasit negativ la acele melodii pe minor. Profesorul meu este cel care imi spune tonurile si am ramas putin nedumerit vazand ca nu coincid.
Multumesc

2 răspunsuri:
| Ganderoaica a răspuns:

Unele melodii au fost sau sunt transpuse in alte tonalitati pentru a pica mai bine pentru fiecare tip de voce: Inalta, medie si grava.

| Ganderoaica a răspuns:

Deci nu e o greseala ca o canti pe alta tonalitate daca nu iti este comod.