| Infernia a întrebat:

Satanismul in muzica rock? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Satanismul e prezent în muzica rock, dar în puține melodii. Rockul e cel mai complex gen de muzică, temele variază de la dragoste, durere până la religie care include și satanismul și rockul creștin. Oricum cine spune că rock-ul e muzică de sataniști nu poate să fie numit decțt incult, cel puțin din punct de veredre muzical. Mulți au impresia că semnul de rock on este semnul bestiei, că rockerii stau noaptea în dormitor cu lumina stinsă într-o pentagramă făcută din lumânări, că sunt posedați când fac headbanging și alte tâmpenii.
Oricum, nu-mi pasă dacă o melodei rock este creștină sau satanistă, nu-mi pasă dacă solistul este ateu, creștin, satanist, wiccan, musulman sau ce o fi, cât timp îmi place melodia nu mă interesează.
Oricum poate să fie o melodie numai despre Satan, cât timp mie-mi sună bine o să o ascult.
Oricum pentru cultura generală a celor care zic că rockerii sunt sataniști țin să-i anunț că majoritatea sunt atei, agnostici sau deiști.
Oricu, Dave Mustaine să fie cu tine, el e un zeu adevărat :
http://www.youtube.com/watch?v=AoShWV7n0rE

84 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Alice Cooper a participat cu ani in urma la un ritual satanist in timpul caruia corpul sau a fost ocupat de un spirit al satanei. Alice Cooper declara: Spiritul mi-a vorbit. Mi-a promis mie si formatiei mele glorie, stapanire universala in muzica rock si bogatie. Singurul lucru care mi-a cerut in schimb era sa-i las corpul meu ca sa fie stapanit de acest spirit. Identitatea mea noua era declarata in adunare. M-am recunoscut universal." ( "Cirus", 19.12.78 ).

Mesajele satanice din muzica

Eduard Stone, un pasionat muzicolog din Pennsylvania a aratat ca muzica rock are origini satanice. El a aratat ca muzica a fost alterata de populatia negroida vanduta ca sclavi pe plantatiile din sudul statelor unite. Africanii veneau pe noul continent aducand practici ale magiei negre pe care nu au pregetat sa le foloseasca pentru a le face rau celor care le rapeau libertatea si viata.
In felul acesta, incantatiile pentru chemarea demonilor si a zeilor pagini au fost inserate in cintecele sclavilor. Vrajitorii chemau demonii ca sa-i ajute – in special sa se razbune pe diverse persoane. Dar, pentru ca armatele intrunericului sa ii ajute, trebuia facut un sacrificiu. Cu cit dorinta era mai importanta, cu atit sacrificiul era mai mare, ajungandu-se pana la cele umane. In timpul sedintelor, vrajitorii sau vrajitoarele incepeau un dans initiatic, pe diverse melodii, al carui ritm se accelera din ce in ce mai mult, pana la intrarea in transa a vrajitorului. Atunci corpul acestuia era ocupat, temporar, de spiritul chemat, transmitind prin gura posedatului dorintele sale.

| EmaS a răspuns:

Bogdan26,florin1979,Dream Autopsy
O sa caut maine sa va demonstrez ca multe melodii contin sunt versuri satanice.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Nu sunt bune cele ce te instiga la violenta, te indeamna la fapte rele, imorale.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Pentru mine Biblia este ghidul dupa care imi calauzesc viata.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Arata-mi unde am criticat eu pe cineva, in schimb eu iti pot arata unde critici tu.Cred ca pentru tine este un mod de viata.

| EmaS a răspuns:

Bogdan26
Am citit in urma cu vreo doua saptamani la categoria Stiinta-Filosofie,dar nu gasesc acum, erau vedete de muzica rock si era tradus textul cantecelor, ele contineau versuri satanice.Dar nu am reusit sa gasesc linkul.O sa mai caut.

| EmaS a răspuns:

Gabriela
Asa este draga mea, fiecare alege ce doreste.Nici Dumnezeu nu obliga pe nimeni.Imi pare rau ca nu mai gasesc linkul acela era la categoria stiinta-filozofie, unde traducea textele cantecelor si toate erau despre satan si iad, te indemnau la violenta si la pacat.

| FucktheSystem a răspuns:

Necrophagist, e de fapt FuckTheSystem, cu yhee hee
Oricum știam că Dave mai are ieșiri de genul, de fapt e doar modestia, nu vrea să recunoască că de fapt el e zeul superm!

| FucktheSystem a răspuns:

@Necrophagist, mai bine folosești ca mine copy-paste ( lazy ass).
Oricum, dacă zici tu, eu credeam că e o scăparehee hee

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Depinde ce fel de muzica rock.
Dupa mine e o mare tampenie.

| Trinitas a răspuns:

Mesajele sataniste exista in foarte putine melodii rock. Oricum, un gen de muzica nu se asculta numai pentru mesajul din spatele versurilor. Daca o melodie e buna poate fi si despre Satan in chiloti tanga mancand de la Mcdonald's, tot va fi ascultata de sute de oameni.
Mai ales ca multe dintre melodiile despre diavol sunt chiar foarte bune, de exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=IFVUe9QO62U
http://www.youtube.com/watch?v=7mHe6FMs46o
http://www.youtube.com/watch?v=kxKRoCifcBY
etc.

| Ecea a răspuns:

Daaaaa,ROCK SATANIC RULESS!
http://www.youtube.com/watch?v=0Qdcl67H1Jw

@PaladeOvidiu lasa omul in pace, eu ma gandeam sa imi tatuez acel desen in frunte.Bravo lui ca sustine regimul Nazist. HEIL!

Pacat ca nu sunt multe melodii cu tenta satanica, suna chiar bine.

| Bogdanux a răspuns:

Una dintre cele mai mari prostii pe care le-am auzit in viata mea.Si asta se datoreaza persoanelor mai "incuiate", ce nu vor sa vada mai departe de iluzia pe care le-o provoaca gandirea lor simplista si manipulata din toate colturile.

@A Metallica nu au mesaje sataniste, si cred ca nici Slipknot (poate ma insel dar nu ascult), mesajele thrash metal-ului pe vremea aia erau altele ce nu aveau legatura cu satanismul, poate nonconformiste.Informeaza-te inainte sa spui balarii.

| Bogdanux a răspuns:

@Ema

Inteleg ca sunteti o persoana foarte credincioasa, dar dumneavoastra credeti in ce ati postat in mesaj? Armatele intunericului? Vrajitori? Demoni?

Haideti sa fim seriosi si sa nu copiem toate gogosile de pe net care se spun. Unele star-uri rock fac niste gesturi/declaratii "ciudate" doar pentru a crea show si controverse.Dar cum spiritul de turma e mare...mare sa fie atunci.

| Bogdanux a răspuns:

@Trinitas

Greseala mea ca nu am mentionat faptul ca sunt piese ce au mesaje care au legatura cu necuratul, dar ai completat tu. Unele piese sunt facute asa... de show cum am mai spus, iar altele care "chiar" il pomenesc pe Satan ca bla bla bla.

Si acum o intrebare(in general): cat de prost sa fii sa te lasi manipulat usor de o piesa?

| zfwt a răspuns (pentru Bogdanux):

Foarte prost raspund eu.Pt ca muzica satanica are foarte multe influente dupa cum si numele i-i spune pt.ca acest calculator numit creierul are si el un rol in educaia omului lasat cu un rol pe pamint si este cu comenzi cum e si un calculator.Adica cea ce inregistreaza da nastere pacatului.Eu am mai vazut pe net doi copi lasati de proprii parinti sa se uite pe net. Iar ei au descoperit lucruri murdare si au facut impreuna cea ca nu pare logic.Propri parinti au crezut ca e bine sa i-i lase la virste fragede la calculator-si iata ce a iesit.La ce foloseste muzica satenica.Satan are metoda lui de a te manipula si este foarte multumit daca credinta ta merge tot asa.Numai ca sfatul nu poate fi la fel pentru toti.Am incercat sa-ti raspund.Sint lucruri mult mai bune dar depinde cum le folosesti si daca i-ti trebuie si ce iti trebuie c-a sfaturile ce le dai sa vina de unde trebuie si sa fie mai mult ca sigur bune pentru toti ca DUMNEZEU prin CUVINTUL sau la asta ne-a chemat

| Bogdanux a răspuns:

@Ema

Sa nu bagati piese gen Led Zeppelin - Starway to heaven, Queen - Another one bites the dust sau etc. pentru ca sunt fumate.Mai exact ma refer la acest articol extrem de penibil, la care multi creduli pun botul si se lumineaza (spiritul de turma) cand vad spusele unui nene chiar mai prost si mai paranoic:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

| Bogdanux a răspuns:

@Ema

Articolul postat de dvs. e cam acelasi cu ce am pus eu, adica balarii. Pink Floyd, Led Zeppelin, sau KISS satanisti? Sa fim seriosi, va bazati prea mult pe principiul "crede si nu cerceta", in loc sa cautati pe site-uri gen wikipedia informatii despre fiecare formatie in parte.

| Bogdanux a răspuns:

@Necrophagist

De fapt nu asta urmaresc, doar sa-i arat ca se insala in majoritatea afirmatiilor.Dar ma rog, nici nu ma mai obosesc, ma duc sa ma satanizez pe Celelalte Cuvinte.

| Bogdanux a răspuns:

"Gabriella20 a răspuns:
Ema, tu stii foarte bine ca nu trebuie sa le bagi pe gat sa creada ceva, ai incercat sa le deschizi ochii...lasa-i in pace, oricum se bat cap in cap singuri... cand iti intra in cap o idee nu ti-o mai scoate nimeni"

Ce sa-mi intre in cap? Un adevar laughing? Sau ce, ma crezi posedat rolling on the floor? Tu de ce ai "fixul" asta in cap ma rog? Uite ca sa nu ma apuc iar sa palavragesc aiurea; Jimmy a zis bine, rock-ul e un fel de mancare, metal-ul e alt fel, mai departe continui si tu.

| MyObsession a răspuns:

@unknow brokencyde sunt crunckore si cum sa fie muzica lor satanista? LOVE KILL HATE PAIN? don't cut don't cut this pig? astea sunt versuri spuse pentru a atrage mai multi adolescenti, in niciun caz satanismlaughing

| DorelSudoru a răspuns:

Poi da trebuie' sa starneasca si rokeri atentia si atunci il mai bagga pe dracu in muzica... poate lui nici nu-i place roku'

| Polaris a răspuns:

Este şi mi se rupe. laughing

| Minks a răspuns:

Sunt tare curios ce raspunde doamna Ema rolling on the floor.

| florin1979 a răspuns:

De acord cu bogdan! doamna ema, mesajele asa zise sataniste sunt pentru a face show a chema lumea, a atrage fanii. deci face parte din " artileria" unei trupe ce se respecta si isi vrea fanii multumiti. iar daca ziceti ca alice cooper s-a contopit cu un demon, sau ma rog a fost posedat, atunci de ce nu face rau, nu declanseaza razboaie, armaghedonnul? si inca ceva, daca urmariti meciurile de wrestling, veti vedea si acolo... doar show lovituri trucate. asta ii inebuneste pe fani.la figurat bineinteles!

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@MrJuvett12 nu e ilegal sa ai acel avatar? :d

| Necrophagist a răspuns:

Iluzii optice/auditive facute din perceptie selectiva

| Necrophagist a răspuns:

@Ema: Alice Cooper cu nevasta-sa a facut un internat crestin pentru adolescenti cu probleme-n viata
Cu Stone, poate si caloriferul are origini diabolice, sa il mai folosim?

| Necrophagist a răspuns:

@Fuckthesistem: http://www.metalhead.ro/......-99584-l-1
Sa fie sa fie:))