| alex495 a întrebat:

De ce dureaza chiar si cateva luni ca o melodie de afara sa apara si la noi pe posturile de muzica la tv/ radio? N-au bani sa cumpere drepturile de autor sau care e treaba? Nu prea stiu in domeniul acesta no hate pls

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Drepturile de difuzare se vand cel mai scump mediat dupa ce apar, dupa care pretul tot scade.
Dupa un timp, unii se bucura daca cineva le mai difuzeaza operele, chiar daca nu mai primesc nici un ban dupa ele.

| alex495 explică (pentru Bula):

Deci de aia ce apare pe mtv urile internationale la noi ajunge dupa 2 luni.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Uite un exemplu care nu are legatura cu intrebarea ta, si cam are intr-un fel. GTA V cand a aparut, mare fala, bani, costa mult, si etc.Acum e gratuit, doar ca sa il joci.Deci vor doar sa aiba utilizatori, si il lasa gratuit.AION-ul la fel, cand a aparut, era cu abonament.Acum e gratuit, pentru ca playeri vin si se duc, si cand e riscu sa piarda tot, lasa totu gratuit, si mai ciugule un ban din itemshop.

| Wr3nch a răspuns:

De obicei se licentiaza doar hituri. Plus ca multa lume foloseste acum YouTube/YT Music sau Spotify in loc de radio, si degeaba dai bani pe muzica daca nu ai ascultatori.