| anonim_4396 a întrebat:

De ce este asa o mare rusine sa asculti manele? Chiar astept argumente si pareri din partea voastra.

Eu una am sa va spun un lucru pe care l-am invatat in anul 2013: La inceputul anului cand am inceput sa ascult manele, eram ca majoritatea lumii care asculta acest gen, rusinata si voiam sa ascund preferintele mele muzicale fata de ceilalti. Mi se parea ca ma facea un om inferior celorlalti. Dar anul a trecut si la finalul anului 2013, am realizat ca toata lumea (sau o mare parte) e manelista, dar unii sunt mai "underground" asa si ies la iveala dupa cateva shot-uri. Acesti oameni mi se par prefacuti si lasi, caci le este frica sa fie etichetati si nu pot recunoaste ce muzica asculta. Acum, nu mai imi este rusine cu ce ascult si majoritatea persoanelor din jurul meu stiu ca imi plac manelele si ma accepta asa.
Oricum ce e asa mare lucru? Fiecare asculta ceea ce doreste, nu inteleg de ce este nevoie sa etichetam oamenii dupa muzica pe care o asculta. Eu nu ma iau de rockeri, desi nu suport genul muzical pe care ei il prefera.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Eu nu am ascuns niciodata si nici nu voi ascunde ca imi plac si manelele!
Cei care spun ca nu le plac sunt 2 tipuri de oameni :
cei care le-ar placea manelele dar invidia pe manelisti ca s-au facut cu bani foarte repede ii mananca rau asa incearca sa nu le asculte muzica doar, doar o sa dea faliment laughing))
- iar altii pur si simplu nu stiu sa se distreze, nu simt muzica!
Asta mi-am dat eu seama uitandu-ma la prietenii, cunoscutii mei.
Unul imi spune : -mie imi plac manelele dar numai când sunt beat... laughing)) deci ce sa mai spun, atunci uita de invidie.

16 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Citez :
"Manelele (singular, manea) sau muzica de manele constituie un gen muzical, originar în comunitățile etnice de romi din România.

În țară există un număr semnificativ de ascultători de manele (apreciate în special de tineri), cu predilecție în zonele rurale și în cartierele muncitorești de la oraș. Fenomenul este însă prezent și în Bulgaria (cealga), Serbia (turbo-folk), Albania (alb. tallava), Grecia (gr. laïká) sau în Turcia (arabesk).

Textele folosite în manelelor abordează subiecte precum: dragostea (entuziasmul îndrăgostitului, dorul, gelozia, despărțirea), teme sociale (rivalitățile, conflictele, decadența societății), portrete (ale celor apropiați – prieteni, membri ai familiei, iubiți – dar și un tip specific de portret asumat la persoana întâi, inspirat din genul hip-hop, prin care se enumeră calitățile, abilitățile și AVUTIILE celui vizat). Textele unor manele propun puncte de vedere umoristice, uneori chiar apelându-se la parodie (textele interpretate de Florin Minune, zis „Maimuța", pot servi ca exemplu).
Concepte-cheie, întâlnite în textul celor mai multe piese, sunt: banii, mașinile, dușmanii, femeile ș.a. Din cauza erudiției precare a multor cântăreți, se întâlnesc greșeli gramaticale (dintre care unele au devenit adevărate licențe ale stilului, fapt similar cu un număr de „cazuri tolerate" folosite în muzica folclorică), anacoluturi, tautologii fără rol stilistic, chiar confuzii paronimice și întrebuințări nepotrivite ale unor neologisme. Tot neologismele ajută uneori la formarea unor rime rare. Textele unor manele conțin exprimări cu dublu înțeles, ALUZII SEXUALE sau un LIMBAJ LICENTIOS.

Astfel, muzicienii puțin cunoscuți apelează la rețete deja existente, inspirate din videoclipurile pentru muzica hip-hop: cântărețul (cântăreața) se află în studio sau într-o altă locație (de obicei, de interior), înconjurat de dansatoare (sau, mai rar, dansatori) și este filmat în timp ce cântă. Vestimentațiile celor ce apar în imagine sunt provocatoare și creează, de regulă, un contrast vizual între cântăreț și dansatori. Filmările, adesea stângaci realizate și montate, îl au în centru pe cântăreț. Nivelul calitativ al acestor producții este scăzut, mai ales din cauza solicitării intense a echipelor de filmare și a realizării în regim de „bandă rulantă".

În domeniul vestimentar, interpreții de manele preferă o îmbrăcăminte mulată, scumpă și ostentativă. Se poartă pantaloni și tricouri strâmte, pantofi cu vârf alungit și bijuterii scumpe, de mari dimensiuni (aurul este unul dintre materialele favorite în acest sens).

Care este mesajul manelelor?
OUG. Teme: de a face bani; invidie provocată altor persoane aflate în apropiere ( pe scurt să moară toți dușmanii); femei; viață în puf și pene și ignorarea sau negarea existenței persoanelor din jur + alte nonsensuri.
LAMENTARE. Teme: înșelarea nevestelor, pierderea iubirii vieții; dor sau mai bine spus "aoleu viața mea unde ești?".
OBSCENITATEA. Teme: dorința sexuală; descrierea femeilor ca o combinație "de țâțe, fund și păsărică ", demonstrarea masculinității.
Imoralitate. Teme: apă potabilă; iarăși demonstrarea masculinității sau ceea ce se numește a fi șmecher (în traducere liberă de 2 ori prost și o data fraier).
FALSA IUBIRE. Tragedie din dragoste... Însă totul se rezolvă printr-o întâlnire în 3. "

I REST MY CASE!

| llucixxl a răspuns:

S-o luam din capu' locului... cine *** căluțului ar asculta un căcat? E un căcat, stă întins pe caldarâm sau în hazna (după caz) și pute, doar atât face. Ce plăcere îți creează muzica aia scoasă de niște bășinoși "întunecați", vorbesc de bani și faimă când ei n-au o chiftea în burdihan. Versuri simpliste, chiar penibile, fără nicio motivație sau vreun sentiment transmis... pentru oameni mediocri cu orizonturi limitate.
Deduc că genul ăsta muzical (dacă se poate spune așa) ți-a fost indus de oamenii din jurul tău, păcat că ești așa ușor de manipulat.
Baftă.

| darnme a răspuns (pentru llucixxl):

E o placere pe care nu o pot exprima in cuvinte, mie nu imi plac versurile dar sunt innebunita dupa ritmul ala tiganesc, tambalul si tot asa. Mi-a fost oarecum indus, dar eu zic ca tragi concluzii pripite din 10 randuri scrise de mine pe TPU. Aceste 10 randuri nu ma definesc complet ca persoana.

| lpavel a răspuns (pentru llucixxl):

Daca manelele nu transmit nici un sentiment atunci tu habar nu ai de sentimente ori INVIDIA ta pe ei e atat de mare incat pur si simplu ai un buton pe care-l apesi când e vorba de ei... Aminteste-ti ca nu conteaza cine canta numai sa fie pe placul tau muzica!
Sentimente mai mari ca in manele NU AM MAI INTALNIT IN NICI O MUZICA!

| darnme a răspuns (pentru lpavel):

Asa este, mie niciun alt gen muzical nu mi-a transmis atatea emotii si sincer imi pare rau pentru oamenii care nu pot rezona cu acest gen muzical si nu pot simti ceea ce simt eu cand ascult unele manele. Nu stiu daca ati observat dar nicio manea nu transmite ceva negativ pe cand alte genuri sunt pline de mesaje negative, mesaje triste care atrag energie negativa.

| llucixxl a răspuns:

Păi zi nene că-ți plac doar negativele, care și alea îs copiate în proporție de 99%. Nu am nevoie de mai mult de 10 rânduri să-mi dau seama de caracteristicile unei persoane. Apropo, am tras o concluzie, nu mai multe încât să definesc persoana ta pentru că nu mă interesează.
Zi bomastică.

| darnme a răspuns (pentru llucixxl):

Stii vorba aia? Daca n-ai nimic dragut de spus, mai bine taci din gura. Ciao

| llucixxl a răspuns (pentru darnme):

De unde să știu o vorbă pe care ai născut-o tu, domniță? Data viitoare spune că se acceptă doar comentariile drăguțe, lingușitoare. Iartă-mi golăneala dacă te-am deranjat.

| darnme a răspuns (pentru llucixxl):

Nu eu am "nascut" aceasta vorba, stai cuminte acolo laughing) Aiurea daca nu ai auzit-o pana acum, poate ar trebui sa incepi sa o aplici. Nu se accepta doar comentariile dragute, asteptam niste argumente solide pe care evident nu le-am primit, in niciun caz de la tine. O zi buna!

| llucixxl a răspuns (pentru darnme):

"Aiurea dacă nu ai auzit-o", cum dracu' s-o aud dacă abia acum am dat de tine? "dacă nu ai nimic drăguț de spus, taci din gură" ce slob*z rezultă de aici în afară de faptul că dacă nu te linge în păsărică trebuie să tacă... ești foarte patetică. Să copiezi negative(nu în halul ăsta, al manelcăc*ților), să comiți analfabetisme, să pocești cuvintele și să fii de prost gust nu sunt argumente solide? Apropo, cum **** mea să transmită ceva negativ când la ei singurul sentiment e V@LO@R3 și tendința de a induce tuturor că-s "barosache", "boși", iar unii chiar ajung să creadă asta în timp ce trăiesc de pe o zi pe alta. Și ca s-o dăm și pe partea cealaltă (cu manele de "dragoste"), cui dracu' îi place că plânge o cioară după o târfă care s-a rupt și la altul în falus? Na că m-am legat și de scârbenia pe care ai scris-o mai jos.
Să fii iubită și cu mulți puradei :*.

PS: Multă mui3 și napalm la ciorela.

| darnme a răspuns (pentru llucixxl):

Iti doresc tot ce mi-ai spus mie de 10000 de ori mai rau, frustratule! Va credeti toti superiori, cand e vai de p**la voastra. Daca asa te simti tu destept si cultivat, criticandu-i pe cei care ascult manele. continua sa faci asa, abia astept sa te bata cineva sa iti rupa fata si eventual sa iti cante Salam in timp ce face asta, terminatule! Toata negativitatea si aparenta ta superioritate, nu-mi va strica vibe-ul bun nici macar pentru o secunda.
O zi frumoasa iti doresc!

| anonim_4396 explică (pentru darnme):

:*.

| LTAA a răspuns:

Singura manea care imi place:
https://www.youtube.com/watch?v=FVAGiB2VNM8

| Duucu a răspuns:

Pentru că aia nu e muzică, chiar și Wikipediaspune că doar agramații o căntă și cei reduși mintali o ascultă.Nu mă crezi? Du-te pe wiki și caută.

| GossipGirL93 a răspuns:

Pentru-că le cîntă niște țigani borîți!

| lpavel a răspuns (pentru GossipGirL93):

Nu sunt toti tigani, iar la urma urmei ei nu sunt oameni ca si noi? Nu mai fi asa invidioasa si nici rasista!