| anonim_4396 a întrebat:

Ascultati Manele? sau va e rusine sa recunoasteti? (am vazut rockeri, rapperi, oameni care asculta si alte genuri dansand pe manele sau ascultand sau ma rog. sunt de parere ca macar o data in viata v-a placut o manea anume sau ati ascultat acest gen muzical. sau poate mai multe piese v-au intrat la suflet dar va e rusine sau pur si simplu nu vreti sa recunoasteti) aici e vorba de cei care "nu prea gusta" genu asta de muzica

39 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Recunosc am ascultat acum cativa ani din cauza anturajului.Acum nu mai ascult, nici sa nu le mai aud intamplator...winking. Oricum nu mai sunt cum erau acum cativa ani.

| Flav a răspuns:

Cui sa-i fie rusine sa recunoasca? Eu ascult ma. Acum cativa ani, din cauza anturajului, numai manele aveam in cap. Trageam tot ce era de pe net, aveam ultimele melodii aparute si albume.
Acum, nu mai ascult si nu ma mai intereseaza ce se scoate. Fiindca nu mai sunt la fel. Si au aparut tot felul de agarici care se cred cantareti si cu voce. Totusi, la un baieram, si dupa cateva pahare de vodca, daca-mi bagi o manea, parca ma transferi in jungla mea. laughing

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Costi Ionita - Ca la Amsterdam a fost hit-ul din banchetul de a8a laughing Alta manea nu stiu sa fi ascultat, sau sa fi dansat pe vreo una. happy

| Alex >D a răspuns:

Nu ascult manele deloc ( i'm a rocker ) dar le prefer in detrimentul muzicii house / trance /minimal /tektonik etc happy

| Farcas a răspuns:

Multa lume spune ca nu asculta manele dar daca ai da o privire pe la ei prin calculator numa de manele ai da. Mie nu mi-e rusine sa recunosc ca ascult unele manele pentru ca, chiar imi plac unele melodii.Eu sunt de parere ca la un chef merg cel mai bine, si nu inteleg de ce uni oameni sunt asa ambitiosi si nu vor sa recunoasca acest lucru.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu ascult manele deloc.

| JustMeFlory a răspuns:

Nu ascult, nu-mi plac, nu am nimic cu cei care asculta! Fiecare cu gusturile lui/ei!happy

Am ascultat manele, nu imi e rusine sa recunosc! Ascultam manelele de atunci(adica acum vreo 3-4 ani)care nici nu se compara cu cele de acum! Acum se canta numai despre masini, bani, femeii, talente etc!winking
Bye

| alexandra14 a răspuns:

Nici mie nu imi plac manelele...nu e stilul meu de muzica big grin

| M4RK a răspuns:

Eu ascult manele si imi plac dc sa nu ascult altora le place alta muzica nu numai manele

| Jonsdottir a răspuns:

Tz'alut :-W nu ascult manele, si acum sunt foarte sincera, ascult doar la nunti ca nah, dar in rest nu'mi plac si nici nu le ascult!

By Dy
Xo~Xo

| Klara a răspuns:

Da, cantam odata Suna Telefoanele si Buzele Tale rolling on the floor
Asta sunt singurele manele care imi plac si pe care le utilizez cu un scop de caterincarolling on the floor

| eek a răspuns:

In primul rand manelele au stricat 2 genuri de muzica.in speranta ca vor crea un al treilea gen. au combinat muzica orientala cu muzica lautareasca...au condimentat o putine cu pitzipoance.aur .masini si ceva dusmani.si au iesit manelele. mie personal imi displac total. pot sa spun ca e cel mai urat gen de muzica posibil. daca se poate numi "gen" ...deci in concluzie.nu am ascultat. nu ascult si nici nu voi asculta in viata mea manele. puteti sa mi verificati pc ul.mp3 ul. ce vreti voi.ca n o sa dati decat de rock, jazz si reggae tonguetongue

| Swabia a răspuns:

Manele... da, de ce nu? Nu sunt fan inrait, da`ascult! Vara trecuta am fost plecata in strainatate la niste veri si m`au innebunit cu manelele, erau la ordinea zilei! O luna de zile mi-au surzit urechile cu maneaua aceea "shou ca la Paris-Costi Ionita".[mai ales ca eram aproape de Paris! ]...si prietenul pe care l`am avut acolo se eticheta "fanul nr 1 a lui Florin Salam":)):))...si dat fiind situatia, inconstient am inceput sa ascult si eu manele...de as asculta vreo manea ce ascultau astia cred ca si acum le-as stii versuriile;))
...2 manele urasc, cand dau de ele imi trezesc amintiri neplacute...
http://www.youtube.com/watch?v=CnBIGv8W5vU

http://www.youtube.com/watch?v=H5wHDRxvyV4&feature=related

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Cred ca manelele nu fac decat sa demonstreze incultura oamenilor!

| Raul a răspuns:

Mai eu nu am ascultat, nu ascult si nici nu voi asculta manele... mi se par de prost gust sa te lauzi in countinuu...recunosc si eu ma mai laud dar cum fac manelistii...mai nou imi descarc progrgame d-astea de la un DJ ...de mixat :D... e mai bun decat manele... daca vrei sa ma intrebi si ce gen de muzica imi place:
http://www.youtube.com/watch?v=FhNY9mTHgFA
http://www.youtube.com/watch?v=BKXKWBcaV3A
adica acest gen...acolo INTELEGI muzica in anumite momente(maniac de muzica ce sunt:)))

| Marya_1984 a răspuns:

Bai frate eu ascultam pana acum vreo saptamana dar mi-am dat seama cat de penibile sunt chestiile astea si am renuntat, dat fiind faptul ca nici macar nu mi se potriveau. happy

| Kynext a răspuns:

Sincer, mai ascult manele dar rar...nu am nimic impotriva lor dar nu sunt genu meu...prefer muzica din anii 80':X...

| YepIsSuspended a răspuns:

In toata viata mea am ascultat cred ca 500 de manele(T'in sa mentionez ca le urasc)Dar nu am avut ce face, la nunti, petreceri, in masina la niste rude, etc. dar cred ca au ajuns sa ma obisnuiesc cu ele(dar tot nu imi plac)Poate ca 2-3 melodii mi'au placut dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi placa toate. Mie de mica nu mi-au placut manele si nici nu o sa imi placa vreaodata.Am inteles ca la petreceri sa asculta, dar, asa oriunde, din ''placere'' nu as asculta in viata mea

hee hee

| ellene a răspuns:

Am ascultat manele, normal...si in unele situatii mai ascult si acum.insa nu-mi plac toate manelele (nu sunt manelista inraita)...mai mult ascult ce e pe mtv si utv (sau kissfm)winking .nu am timp sa caut eu muzica si sa-mi downloadez

| Vyio a răspuns:

Cand eram mica si ma duceam la discoteca am descoperit pentru prima oara manelele. Nu-mi displaceau, dar nici nu-mi placeau intr-un anume fel. In scurt timp am renuntat si la discoteca si implicit la manele. Mi-am dat seama genul asta de muzica nu ma reprezinta si am ales altceva. Ca atare, nu ma duc la discoteca, nunti sau petreceri din cauza acestor manele.
N-am ce sa recunosc, nu imi plac vocile pesoanelor care "interpreteaza" acest gen muzical, versurile sunt penibile, iar ritmurile ma enerveaza, pur si simplu.
Spune ce vrei acum, crezi sau nu, dar exista si oameni care sa nu asculte asa ceva.

| Danut4 a răspuns:

Bine mi-au placut manelele cand aveam 8 ani

| yoannah a răspuns:

O singura data in viata mea...
Aveam cam 4 ani...
Si era o manea p care o asculta toata lumea
Si tin minte ca imi placea si miebig grin
Eram si eu micaaa...
Dar in viata mea nu am ascultat INTENTIONAT manele.
Doar daca am fost la o petrecere si a trebuit.
Si pot sa spun ca urasc sa ascult asa cevastraight face
Byye!

| kh1ss a răspuns:

Daca nu cresti intr-o familie, in care se asculta alt gen de muzica, daca anturajul tau nu asculta aceasta..." chestie" numit muzica, nu ajungi sa asculti manele.

| viking a răspuns:

Nu-mi plac...recunosc ca in anumite situatii rare acum vreo 2 ani cred fiind foarte beat si in diverse anturaje am mai dansat pe o manea...

| kittykat a răspuns:

Recunosc ca am ascultat mult si bine manele si nu mi-e rusine sa recunosc... dar m-am lasat pentru ca iau scos de pe piata pe cei mai buni si ia-u bagat pe lalaiti astia care nu stiu nici bine lb.romana... asa ca am trecut la at gen de muzica... pot spune ca si acum mai ascult manele dar dosr cateva melodii mai vechi

| gabriela_7862 a răspuns:

Eu ascult si chiar imi plac, dar numai cele care au un mesaj, nu de genul "am bani si masina si-s cel mai tare!" imi plac cele de dragoste si in primul rand nicoleta si nicolae guta, denisa, copilu de aur, etc. le-am ascultat de cand au aparut prin 2000 si chiar perusha mea canta tare cand il auzea pe gutza happy

| mariutza a răspuns:

Da ascult uneori... tu florinsalam asculti?

| maria_5001 a răspuns:

In calculator am o singura manea...pentru ca mi-a placut si o ai ascult uneori...in rest acasa nu ascult.nu sunt genul meu.
Dar sa fim seriosi oriunde ma duc si se asculta manele.nu pot sa le zic Nuwinking