| InfiniteBeing a întrebat:

De ce lumea de aici e foarte reticentă când vine vorba de alte genuri muzicale, pe lângă muzica comercială și manele?

7 răspunsuri:
| syd a răspuns:

­­de ce zici asta, ca ti-a dat ala dislike la morphine?

| InfiniteBeing explică (pentru syd):

Nah, dar e o chestie cu care ma confrunt practic zi de zi.

| syd a răspuns (pentru InfiniteBeing):

­­­da-mi un scenariu ilustrativ

| InfiniteBeing explică (pentru syd):

Ei bine, cam de fiecare data cand cunosc pe cineva nou, la intrebarea: "ce muzica asculti?", de obicei mi se raspunde: "orice", "nu sunt pretentios/pretentioasa in materie de muzica", iar daca eu ii propun persoanei respective sa asculte o melodie jazz, blues, rock, psychedelic, lo-fi (you name it) care-mi place, atunci melodia data nu este apreciata, persoana in cauza, scuzandu-se ca prefera muzica usoara, pop, manele etc.

| syd a răspuns (pentru InfiniteBeing):

­­­si te surprinde? o persoana obisnuita la asta e expusa la tot pasul - muzica comerciala, usor de digerat. e natural sa-i displaca ceva ce iese din tiparul asta si o obliga la un oarecare efort. valabil legat de orice, nu doar muzica.
totusi mi se pare ca ascultatul de muzica e ceva mai subiectiv decat alte lucruri. cred ca e un numar relativ mare de factori in joc cand vine vorba de cat de tare iti place sa asculti ceva, multi asupra carora nu prea ai control nici macar tu, ca ascultator, daramite sa incerci sa ii influentezi din exterior, adica sa faci pe cineva sa-i placa ceva.
si ca tot veni vorba, am comunicat cu destule persoane care sustineau ca sunt interesate de rock, jazz si alte cele, dar carora le-au displacut majoritatea sugestiilor mele, deci nu e vorba doar de cei care asculta pop si manele.

| InfiniteBeing explică (pentru syd):

Much appreciated

| VictorJulien a răspuns:

Probabil nu le place diversitatea