Întrebare recomandată | DarkOrbitMoon a întrebat:

De ce unii banuiesc ca asculta muzica buna doar pentru ca nu asculta manele?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Lasă că mulți consideră și Vama sau Coldplay muzică bună...

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din lipsa de cultură muzicală, probabil, experienţă...

Refuz să cred că cineva, care a gustat din plin din muzica de calitate la viaţa lui şi are un termen de comparaţie bine definit, o cultură muzicală bogată, se mai poate întoarce (de plăcere) la nimicurile comerciale, care se aud din toate boxele şi au pretenţia de a se numi "muzică".

| Narcis2007 a răspuns:

Nu exista muzica buna, doar preferinte...

| atoatestiitoarea a răspuns:

Pentru ca muzica buna este aceea pe care o apreciezi, ori cum poti aprecia o muzica degradanta cu cuvinte de mahala si cântata de o etnie care nu este etnia ta?

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Am întâlnit persoane care spuneau că ascultă muzică bună pentru că ascultau dubstep şi aveau şi ei în tot playlistul o piesă de la Nirvana...
Manelele sunt cele mai criticate, cam de asta inii bănuiesc că ascultă muzică bună doar pentru că nu ascultă manele.
Numai bine!happy

| MskDesign a răspuns:

Toate genurile de muzica, pot fi numite muzica buna, acum depinde de gusturile ascultatorilor. Spre exemplu mie nu imi plac, dar fratelui meu da.Ce sa fac? Sa ma duc sa-i dau in cap doar pentru ca muzica lui pentru mine, nu e o muzica buna? Desigur ca nu pot face asa ceva.
Concluzie-Manelele fac parte din muzica buna!

| LegionarulRoman a răspuns:

Muzica buna e cea care te educa, restul e de balast si mai bine ne-am lipsi.

| Doctorfishadi a răspuns:

Manele nu inseamna muzica buna.Gandeste-te cate scoli urmeaza un solist vocal pentru a face performanta.Muzica se invata la scoala, nu pe strada pune un manelist sa ia anumite note, nu il va tine talentul, sau mai corect spus nu pe toti! FUNDA!

| Doctorfishadi a răspuns:

Si bafta!

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Pentru ca ei catalogheaza intreaga muzica, ca fiind "buna", in afara de manele.

| TempestUV a răspuns:

Fie care cu gusturile lui.Nu suntem in masura sa judecam lumea pentru ce asculta.Totusi sunt de parere ca manelele ar trebui interzise.Nu ne invata nimic bun manelele mai rau ne strica.Parerea mea acum.Sa ai o seara frumoasa.

| Dante30 a răspuns:

Sunt una din acele persoane si imi voi motiva decizia de a ma auto proclama cu gusturi in muzica, si ca ascult muzica buna, Dupa parerea mea si din tot ce am citit fiecare persoana/creier/suflet uman percepe muzica altcumva ca cineva asculta manele si e un incult cum noi si societatea noastra e una, dar mai sunt si cei ca mine care uneori sunt numiti ciudati alteori sensibili, manelistii asa cum ii numim noi, sunt acele persoane ce nu vor sau nu constientizeaza ce muzica le place si ca atare efectul de turma e foarte sporit, In cazul meu eu ascult: Progrresive, EMB, Electro, Techno, Rock had, Soft, Simphonic rock si Chiar clasica, Asa ca nu pot decat sa cred ca da ascult muzica buna mai ales cand o impart cu cineva si acel cineva ii place dand dovada ca e cult si ca are gusturi, Iar cei ce zic a eu nu ascult manele dar asculta tot ce e MAINSTREAM asa cum ii zice in ziua de azi gen puia smiley etc etc, Sunt din nou cei cu efect de turma parerea mea documenteazate ca si om ca sa aflii ce iti place, take you're time to listen to all kinds of music and see what you're soul and mind takes a liking too, Cum ar zice in engleza sper ca opinia mea sa iti fie de folos, bafta.

| Dante30 a răspuns (pentru Dante30):

Cum noi si societatea noastra ii numim* EBM * scuze de greselile gramaticale dar scriu asta la 1:12 am dupa o zi lunga si obositoare...

| cupydo0n a răspuns:

Corect spus "banuiesc" pentru ca de fapt asculta muzica si nu muzica buna.
Manele sunt catalogate drept urate de romani pentru ca ei urasc tigani deoarece ei canta acest gen de muzica. De aici s-a ajuns la concluzia ca manelele sunt un gen muzical rau.
Contrazic acest lucru fara nici un regret. Manelele sunt, si vor fi multi ani de acum cea mai cumparata muzica in Romania desi toti sunt raperri si nu au auzit manele in viata lor. Sa fim seriosi, este imposibil ca in viata ta sa nu fi auzit o manea, auzi pe strada, auzi in cluburi, baruri, discoteci la Tv.
Eu ascult toate genurile de muzica si nu ma feresc sa spun lucru asta. Eu daca intru pe youtube si dau o melodie a lui Connect'r de exemplu in partea dreapta imi da si Guta si Bug Mafia si Dupstep pe acelasi rand, pentru ca ascult de toate si youtubul asta imi da.
Nu esti prost daca asculti manele, esti prost daca spui ca nu asculti si cand deschizi youtubul iti spune sa te obonezi la pagina lui Guta.
In concluzie muzica buna este muzica care iti place tie, fie ca este rock, dance, hip hop, manele, jazz, folc, populara sau orice alt gen.
Nu exista muzica buna, exista doar muzica care merita ascultata.

O seara placuta.

| WaxX a răspuns:

Gusturile nu se discutahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru WaxX):

Ai secerat in carne vie cu raspunsul tau...irefutabil.

| WaxX a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| hermina7070 a răspuns:

Nu stiuwinking

| Pandafly a răspuns:

Pentru ca nu stiu ce inseamna muzica buna cu adevarat tongue