| deuza a întrebat:

Este adevarat ca vioara este cel mai greu instrument muzical?

Răspuns Câştigător
| summergirl25 a răspuns:

Nu cred lucrul asta, eu cred ca fiecare instrument este complicat in felul lui!

21 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Din câte știu eu, da. Însă dacă vrei, o stăpânești.
O zi bună.

| RobbyPh a răspuns:

Buna! Da eu asta cred am incercat odata si era cam greu sad

| RyGoLeTa a răspuns:

Buna!
Nu pot raspunde concret, dar dupa parerea mea cred ca da.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu am avut ocazia sa cant la vioara, da e destul de greu...Dar daca facem o comparatie cu toate instrumentele din lume, din orce cultura, o sa gasim ceva mai dificil.

| Delicacy a răspuns:

Este greu doar dacă nu îţi place.Am avut ocazia să cânt şi eu odată la vioară şi nu este chiar atât de greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pianul cântăreşte mai mult.

| deuza explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ma refeream la greutate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru deuza):

Ştiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat, vioara este cel mai greu instrument. Pentru cei ce n-au studiat vioara la o scoala de muzica si n-au invatat tehnica, normal ca o sa spuna ca e usor. Asa ca daca n-aveti habar, ma refer la majoritatea dintre voi, eu zic sa va tineti comentariile acasa

| ILoveTacos a răspuns:

În timp ce eu am ales sa iau lectii de chitara, sora mea a ales vioara.Am invata amandoua in acelasi timp iar ea nu s-a plans niciodata ca ar fi prea greu.Suna insa destul de prost la inceput, si e relativ greu de stapanit.Ne-am lasat dupa un timp si recent am incercat sa cant
la chitara si ea la vioara.Eu am reusit ceva pe-acolo, ea insa mai putin, ceea ce arata ca e destul de complicat, dar cu siguranta nu e cel mai greu instrument muzical!

| deuza explică (pentru ILoveTacos):

Dar pana la urma a reusit nu?

| ILoveTacos a răspuns (pentru deuza):

Da,a reusit,(si chiar bine!)dar daca nu canti o perioada lunga de timp e mai greu sa-ti aduci aminte decat la alte instrumente cum ar fi pianul sau chitara. big grin

| deuza explică (pentru ILoveTacos):

Si cat timp i-a luat mai exact?

| ILoveTacos a răspuns (pentru deuza):

Pai ea nu stia notele,asa ca nu invata decat sa cante melodiile una dupa alta, fara sa stie exact ce note canta.O melodie ii lua aproximativ trei-patru lectii de invatat la perfectie, avand in vedere ca numai asta facea intr-o sedinta. Oricum, in prima sedinta dureaza pana cand iti explica cum sa tii vioara, cum s-o ingrijesti si cum sa o acordezi.Si probabil ca faptul ca ea nu stia sa citeasca notele a facut-o sa uite asa repede...

| SoareDaniel a răspuns:

Categoric, dar comparativ cu celelalte instrumente consider ca e cel mai usor instrument de carat dupa tine cand vine vorba de cantat & umplut de lovele laughing

| andreiboss31 a răspuns:

Vioara este greu de stapanit dar nu este cel mai complicat instrument.

| Theoryofabook a răspuns:

Nu cred ca vioara mi se pare ca, contrabasull e mai greu de invatat happy

| ItzZiBitzZi a răspuns:

Eu fac vioara de 5 ani. Este greu doar la inceput. Trebuie sa "te incapatanezi" sa o stapanesti. Apoi, este floare la ureche, aproape. Dar stii, chiar e destul de grea daca stam sa ne gandim. De aceea, majoritatea se duc la pian. Acolo doar apesi si iese sunetul. Insa, la vioara trebuie' sa-l cauti cu degetul. Dar e foarte frumos! Te sfatuiesc sa incerci si tu. happy Deci nu, nu e cel mai greu instrument.;]

| Marius03 a răspuns:

Nu cred ca vioara este cel mai greu instrument dupa parerea mea flautul este cel mai greu instrument muzical

| ManelistuCamataru a răspuns:

La emisiunea "schimb de mame" (schimb intre familia Alexandru si familia Ilasciuc), o violonista profesionista care am inteles ca merge in turnee si in strainatate a spus ca :"VIOARA E FOARTE GREA". Si o cred.
Actualmente nu am mai gasit acest video pe Youtube.

| Nicolae_Larisa_1991 a răspuns:

Am dat intamplator peste intrebare si din curiozitate am cititsi raspunsurile. Da, este adevarat ca vioara este cel mai greu instrument. Multi pot spune ca nu, ceea ce nu e o dovada. Nu toti cei ce canta la vioara stiu intr-adevar sa cantewinking. Este instrumentul cu cele mai multe tehnici si pune cele mai multe probleme. Nu toti cei ce canta le cunosc, iar unii( depinde de profesor) e posibil sa nu stie niciuna. In timpul cantatului, pe masura ce evoluezi si daca folosesti tehnici corecte va trebui sa te concentrezi la peste 10 lucruri in acelasi timp laughing). Nu mai vorbim de piesele muzicii clasice care sunt foarte greu de memorat. Daca vrei sa canti la vioara ca lumea trebuie sa mananci teorie muzicala pe paine (care apropo e demonstrat stiintific mai grea ca stiintele) si sa cunosti toate tehnicile pentru ambele maini. Vioara pune aproape toate problemele celorlalte instrumente la un loc. Si aici ma refer la muzica clasica, ca de lautarit poate oricine.