| 69AnonimuS69 a întrebat:

Sa incep cu inceputul. Cant la chitara electrica de jumatate de an si la chitara rece de 2 ani. Vreau sa-mi explicati pas cu pas cum sa fac un solo in Em (Mi minor) sau Am (La minor). Sau sa-mi dati un video in ROMANA cu cum sa fac asta.

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Nu vreau funda, vreau sa te ajut, dar nu am inteles intrebarea sad. Se pot face solo-uri in orice gama, desi cele mai multe sunt in mi minor. In toate gamele solo-urile se fac la fel, se ia gama, si se aleg notele. Si in gamele minore si in cele majore se fac la fel solo-urile, singura conditie e sa folosesti notele din gama, nu conteaza ordinea. E foarte usor, trebuie doar sa ai tehnica, sa poti canta clar, curat, rapid/incet etc. Cat despre viteza, na, eu mi-am facut viteza invatand solo-uri din ce in ce mai rapide, altii isi maresc viteza exersand gamele cu metronomul. Ia o gama, invat-o pe derost, baga metronomu la un tempo mic (de ex 120) si creste treptat tempo-ul.

4 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Folosind o gama... uite gama in Em
http://www.streetmusician.co.uk/Assets/E-minor-natural-full.gif
Respectand tempo-ul si etc...

| Thunderstruck a răspuns:

E foarte foarte simplu, daca vrei sa faci un solo intr-o anumita gama, inveti gama s-o stii pe derost, apoi iti alegi note din gama aia (care ti se par tie ca suna mai bine) si le bagi in solo, e foarte foarte usor. Daca vrei sa exersezi tehnica asta, alege-ti 3 note pe chitara (gen 9 pe coarda RE si 7 si 9 pe SOL) si incepe sa faci combinatii pe notele astea (hammer on, pull off, slide, tremolo picking, bend, pinch harmonic - sunt zeci de tehnici), incearca sa faci un solo cat mai diversificat din 3 note. Asa o sa-ti fie foarte usor sa compui un solo in mi minor sau la minor. Daca vrei exemple de solo-uri in mi minor uita-te la Mustaine. Daca vrei sa iasa si mai calumea, iti alegi un mod (mixolydian, lydian, phrygian, dorian, ionian etc). Vezi ca fiecare suna intr-un mod propriu, unele suna mai "fericit", altele mai "metal", altele mai "trist" etc. Pt metal incearca mixolydianul, e modul ala in care se fac solo-urile alea de metal noi, gen cum e tipul ala pe youtube care face cover la theme songs si chestii de genu, suna fericit si metallaughing. Mai mult nu stiu ce sa-ti zic, cam asta e tot ce se poate zice despre chestiile astea.

| 69AnonimuS69 explică (pentru Thunderstruck):

Daca imi raspunzi la urmatoarea intrebare primesti funda: Asa se fac si celelalte solo-uri sau doar in Em? Daca nu, cum se fac in alte game inclusiv cele majore. Exemplifica!

| 69AnonimuS69 explică (pentru Thunderstruck):

Inca o intrebare: Cum imi cresc miscarea maini? Stiu ca vine cu timpul dar cu o exersez ca sa vina cu timpul?

| Thunderstruck a răspuns (pentru 69AnonimuS69):

Nu vreau funda, vreau sa te ajut, dar nu am inteles intrebarea sad. Se pot face solo-uri in orice gama, desi cele mai multe sunt in mi minor. In toate gamele solo-urile se fac la fel, se ia gama, si se aleg notele. Si in gamele minore si in cele majore se fac la fel solo-urile, singura conditie e sa folosesti notele din gama, nu conteaza ordinea. E foarte usor, trebuie doar sa ai tehnica, sa poti canta clar, curat, rapid/incet etc. Cat despre viteza, na, eu mi-am facut viteza invatand solo-uri din ce in ce mai rapide, altii isi maresc viteza exersand gamele cu metronomul. Ia o gama, invat-o pe derost, baga metronomu la un tempo mic (de ex 120) si creste treptat tempo-ul.