| UndergroundFolklore a întrebat:

Hey! Ieri mi-am luat o chitara acustica (nu stiu sa cant la ea, dar sunt foarte dispusa sa invat) si trebuie sa-i schimb corzile.Intrebarea mea e: vanzatorul de la magazinul de unde o sa iau corzile poate sa-mi si acordeze chitara? Pentru ca eu habar n-am de chestiile astea si pana invat mai e ceva.

8 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Fara a vrea sa jignesc, deoarece si eu am fost in situatia asta, cand citesc intrebarile, mereu ma intreb daca si eu eram asa tampitlaughing.In timp, acordatul cu un tuner n-o sa-ti ia mai mult de 20 de secunde, fara tuner sa zicem juma de minut maxim. Daca te tii, normal. Daca-i ceri vanzatorului sa-ti acordeze chitara, probabil o sa ti-o acordeze, nu-i ia mai mult de un minut. Daca esti din Constanta, baietii de la Mcmusic sunt foarte de treaba, dupa fiecare repetitie mergem la ei si mai tragem o cantare.Dar despre schimbatu corzilor n-ai zis nimic, stii s-o faci? Ca nu stiu daca stau ei dupa fiecare care vine si vrea corzi...

| UndergroundFolklore explică (pentru Thunderstruck):

Cum ziceam, habar n-am de chestiile astea. Abia ieri mi-am luat chitaratongue
Si am pus intrebarile astea cu riscul de a parea tampita, pentru ca nu stiu si vreau sa invat.Nimeni nu s-a nascut invatattongue
Si nu, nu stau in Constanta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

Ai ocolit intrebarea, stii sau nu sa schimbi corzile? ca-i mult mai greu decat sa acordezi chitara si prima oara poate sa-ti dea batai mari de cap.

| VladGH a răspuns:

Salut, am fost si eu in situatia ta :). Imi cumparam corzile ( ca le rupeam cam des :)) ) si le schimbam acasa, nu aveam chef sa o duc la magazin. Deci o reglam corzile cu un program de la calculator pe care il descarcam. Dar acum este online http://www.proguitartuner.com/guitar-tuner/, trebuie doar sa pui microfonul de la calculator aproape de unde iese sunetul chitarii si le reglezi simplu. Bafta. Oricum mai asteapta raspunsuri, vei primi raspunsuri mai professionale sper.

| UndergroundFolklore explică (pentru VladGH):

O intrebare (de fapt, 2big grin): In cat timp ai invatat sa canti cat de cat bine la chitara? A fost greu?
Si mersi pentru pont, o sa-mi fie de ajutorhappy

| VladGH a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

:) Eu invat fara sa imi arate cineva, caut lectii de pe internet. Exermplu http://cursuridechitara.blogspot.it/search/label/Inainte%20de%20orice, pentru inceput apoi caut lectii mai complicate. Am un an de cind exersez, dupa posibilitatea de timp. Greu? Pentru mine nu este greu, pentru ca imi place la nebunie chitara si cum suna ea, asa ca nu este greu :). Pentru inceput invata mai mult instrumental fara cuvinte sa nu te incurci, apoi incet incet vei vedea ca se vadeschide si gura. Bafta!

| VladGH a răspuns (pentru UndergroundFolklore):

Daca stii sa cauti pe net, gasesti raspun la orice neintelegere.

| UndergroundFolklore explică (pentru VladGH):

Ok.Mersi mult pentru raspunsurihappy