| xxxBaryxD a întrebat:

HEY TPU! Eu vreau sa devin cantaret de rock, am o voce asemanatoare cu cea a solistului de la linckin parck.Ce ar trebui sa fac ca sa ajung undeva

11 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Participarea la un concurs de talente deschide foarte multe usi.

| CautNume a răspuns:

Posteaza un cover.

| RockNbeer a răspuns:

Nu-i de ajuns sa ai o voce asemanatoare cu a unui alt solist, ba chiar din potriva, ii un dezavantaj.
Cauta-ti un trainer vocal(nu ma refer la cursurile de canto, ale nu or sa te ajute prea mult) si invata sa canti.

| nda a răspuns (pentru RockNbeer):

Cum adica sa fie un dezavantaj?

| RockNbeer a răspuns (pentru nda):

Ma rog... poate fi un dezavantaj,depinde doar de el.
Daca il va copia pe respectivul solist,fara sa adauge nimic original,va ramane mereu "tipul ala care canta ca x", insa, chiar si daca va adauga chestii noi, exista o probabilitate sa nu se poata afirma, tocmai din cauza asta.

| nda a răspuns (pentru RockNbeer):

N-am gandit problema asa, ai dreptate intr-un fel. Da' totusi, daca vocea lui seamana cu vocea unei persoane cunoscute poate fi vazut drept "xyz de Romania". asta poate fi ceva bun.

| RockNbeer a răspuns (pentru nda):

Si cati x de Romania sunt recunoscuti pe plan mondial ca fiind niste artisti deosebiti?
"Artisti" astia ce-i vezi tu prin mass-media vor fi mediatizati doar pentru o scurta perioada de timp,pan' la urma vor fi inclocuti de altii,si intr-un sfarsit,uitati.
Pentru a-ti asigura logevitate in scena muzicala ai nevoie de niste caracteristici unice, pe care nu le poti dobandi altfel decat prin multa munca.
Cum am mai spus, faptul ca ai o voce asemanatoare cu a unui alt artist deja consacrat, nu te ajuta foarte mult, in nici un caz nu trebuie sa te bazezi pe asta.

| nda a răspuns (pentru RockNbeer):

Ehee, pana sa vorbim de longevitate mai e. Mai intai sa vedem daca chiar e asa cum zice el si chiar poate canta. Sa posteze un cover, asa cum o zis si CautNume.
Apropo, cati artisti de Romania avem cunoscuti pe plan mondial fara sa se dezbrace? exact, zero. Asta daca ii luam pe cei ai zilelor noastre.

| RockNbeer a răspuns (pentru nda):

Sunt 100% sigur ca nu poate canta fara sa gafeze,mai intai ar trebui sa-si ia un vocal trainer,sa invete sa-si foloseasca vocea, apoi sa posteze pe youtube.
Exista artisti romani care sunt cunoscuti pe plan mondial, bineinteles, care nu au nici o treaba cu showbizz-ul romanesc.Cea ce la prima vedere ar parea un dezavantaj, insa...de ce dracu ai vrea sa te alaturi turmei de vite fara creier?

| claudiu89 a răspuns:

Exerseaza, exerseaza si ai sa ajungi departe, daca asta iti doresti ( linkin parca... nu "parck")

| trista12 a răspuns:

De ce nu incerci sa te inscrii la x factor, Romanii au talent, Vocea Romaniei... ceva de genul? De-aici te pot descoperi mai multi impresari si te poti afirma. Succes! Da-i un mesaj pe facebook lui Mihai Morar... poate te cheama intr-o emisiune a lui.