| TnCristinaa a întrebat:

Luni am muzica prima ora si trebuie sa ne puna note
Profesorul a zis sa cantam o melodie si o sa ne puna sa citim note pe portativ Ce melodie sa cant? Ceva cat mai usor(sa nu fie cine stie ce melodie avand in vedere ca o sa cant la liceu-de preferat in romana, engleza sau spaniola..eu nu am facut muzica pana acum..adica nici macar notele nu le-am facut)

1 răspuns:
| Furti a răspuns:

Pai nu asculti si tu muzica? Nu ai vreo melodie favorita pe care s-o asculti incat sa ii canti versurile sau sa o fredonezi?

Cel mai simplu lucru pe care-l poti canta e imnul Romaniei, nu e rusinos sa canti imnul... sau imnul Uniunii Europene - Oda Bucuriei, uite aici un link daca vrei sa o incerci: https://www.youtube.com/watch?v=nn7I0vM55Jo, eu unul daca as avea oprtunitatea de a canta, as canta "Do you hear the people sing?" chiar daca colegi ar fi ceva de genu "Ce revolutie vrea asta sa porneasca?" ma rog, fiecare cu ale lui.

Legat de note. Fii atenta, deci sunt notele cum le stii: Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si. Suna bine rostite repede nu? Ok ca sa-ti dau un punct de reper:
-DO este nota care de obicei o gasesti pe prima linie imaginara(nota care este taiata in doua de o liniuta mica SUB PORTATIV)
-RE se afla SUB prima linie a portativului.
-MI este nota ce este taiata de prima linie de jos a portativului
-FA este nota pozitionata intre prima linie de jos si a doua, sau alt fel spus in primul spatiu liber de jos al portativului.
-SOL este nota taiata de a doua linie a portativului
-LA este nota de pe spatiul al doilea al portativului
-SI este nota taiata de cea de-a treia linie a portativului
***Apoi urmeaza din nou DO in notatie, si se afla cu o pozitie mai sus decat SI, urmatoarele note le vei scrie dupa urmatorul principiu: Daca dupa SI urmeaza din nou DO il pui cu o pozitie mai sus, RE cu o pozitie mai sus ca noul DO, MI cu o pozitie mai sus ca noul RE etc.

Uite o poza, poate te ajuta sa intelegi mai bine:
http://2.bp.blogspot.com/......agrama.png