| raluka05 a întrebat:

Hey:X in primul rand sarbatori fericite:X am aproape 16 ani si as vrea sa imi iau chitara. si as avea si eu cateva intrebaribig grin in cat timp as invata sa cant la ea? ce fel de chitara sa-mi iau? si cat costa? :*

3 răspunsuri:
| RoxAnana a răspuns:

1)cateva luni
2)clasica http://www.magazinuldemuzica.ro/Chitara-Clasica-_-c98.html
3)cea mai ieftina cred ca e vreo 200 ron

| dutzy_2100 a răspuns:

Aceeasi '' problema'' o am si eu si cerand sfaturi am aflat ca pentru inceput o chitara clasica e indicata ( eu vreau acustica ) asta pana inveti cat de cat, apoi iti iei acustica/electro-acustica/electronica.

In ceea ce priveste timpul, hmmm... o prietena a inceput nite cursuri ( 1 odata pe saptamana cam 2 ore 20-30 de elevi deodata in cadrul unei biserici, deci totul e organizat de biserica) si tanarul care-i invata a spus ca in 4-5 luni vor stii sa cante deja. Deci nu e asa mult timp daca ai ambitie si nu renunti!

Sper ca te-am ajutat. happy

| DannyNuIntelegeTPU a răspuns:

Buna! Si eu cant la chitara, si nu stiu cum sa iti raspun la prima intrebare.Depinde de tine si de cat de mult iti placebig grin. daca iti va placea, fii sigura ca vei acumula mulltte cunostinte, intr'un timp foarte scurt.In maxiim 3 luni, stii cateva acorduri, stii numele corzilor, stii sa o aacordezi si bineinteles si ccateva melodii(ti'as recomanda sa incerci DOAR melodii care iti plac).

Dupa cum ai vazut probabil si in celelalte intrebari legate de chitare, pentru inceput e bine sa iti iei o chitara acustica.Pretul este variat in functie de valoarea sunetului pe care il produce, de dimensiuni si de marca. Cea mai ieftina chitara costa in jur de 200 ron. O chitara de 400-500 ron, cred ca ar fi foarte buna, apoi in timp daca iti vei perfectiona tehnica, astfel incat sa ai concertelaughing, treci la una mai avansata.

Numai bine!:*