| ReignForest a întrebat:

Înainte,acum un an, 2 când intram pe tik tok imi aparea unele conturii ce le urmăresc si acum mai mereu cand dădeam scroll,apoi dupa ceva timp imi apareau si alte conturi(pe care nu le urmaream si nici inima nu le dadeam) foarte des, iar pe cele ce le urmăream apareau rar.Acum nu mai apare nici un cont(nici din cele ce le urmaresc eu,nici din cele ce apareau inainte).Apar doar unele conturi din ce urmaresc eu,iar altele ce le urmaresc nu mai apar. Spre exemplu sa zic ca urmaresc pe A,B(care aparea inainte mereu la scroll),apoi imi aparea foarte des C,D(pe care nu urmaresc si nici inima nu am dat), iar A B apareau mai rar.Acum imi apare E,F,G etc(alte conturi pe care nu le urmaresc) foarte des,iar de A,B sau C, D nu mai apar.De ce? Țin sa precizez ca conturile ce apar acum, imi tot apar chiar daca nu urmaresc si nu d-au inima.

1 răspuns:
| carevaescu a răspuns:

Raspunsul simplu este: Algoritmul tik tok.

Se presupune ca el distribuie noile video-uri la un eșantion mic de utilizatori random, se măsoară performanta, si daca e buna, eșantionul devine mai mare si tot asa.

Dar, cine stie.