| anonim_4396 a întrebat:

Mai este de apreciat muzica rock in zilele noastre?

Răspuns Câştigător
| VictorFenrir a răspuns:

Normal ca este apreciata si in zilele noastre, cum poti sa nu apreciezi un gen atat de bun cum este rock-ul? Bine daca esti cocalar se intelege ca apreciezi doar manelele pe sistem.
Rock-ul va fi mereu o muzica apreciata si criticata de prostimea care n-o intelege si o considera satanista cu toate ca ei nici nu stiu ce inseamna satanismul.Rock-ul reprezinta libertatea si legendele ca Chuck Berry,Elvis Presley, Jimi Hendrix, Alice Cooper, Metallica, Motorhead si multi altii ca ei mereu vor fi ascultati si apreciati.

13 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Muzica rock care apare astazi e nimic pe langa muzica rock veche si autentica.Cauta muzica de prin 2007 sau 2009 sau 1990 daca vrei rock bun.Acum in 2018 nu prea ai ce gasi.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Samariteanul):

Ai ce gasi, daca tu nu ai cautat/gasit asta nu inseamna ca nu exista.
Pana si in Romania, in mod surprinzator sau nu, mai sunt band-uri care scot albume si melodii bune.
Daca tot vorbim de melodii rock "cele mai bune", din perioade legendare atunci 1990 e total trash, perioada 1970-1980 a fost plina de artisti care au creat oarecum genul rock si in special "metal". laughing

| anonim_4396 explică (pentru Samariteanul):

Phoenix și Bucovina încă fac muzică bună și acum, dar sunt departe de nivelul anilor '70.

| syd a răspuns (pentru TheRealFantasy):

"1990 e total trash"
hah, si tu ii spui lui ca daca nu cauta asta nu inseamna ca nu exista

| TheRealFantasy a răspuns (pentru syd):

Comparativ cu anii '70-80. Citeste mai atent daca tot esti dispus sa faci o remarca.
Nu poti sa spui ca in '90 s-au scos cele mai bune melodii din toate timpurile, sunt totusi cateva trupe care au ramas si altele care au aparut si au fost (si inca mai sunt) bune, mai mult sau mai putin.

| syd a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Exprima-te mai clar, ca nu reiese de niciunde ca ai fi facut vreo comparatie. si chiar daca ar fi existat un "comparativ", afirmatia ta ar fi ramas la fel de aiurea. anii '90 sunt la fel de importanti ca si '60, '70, '80 pentru rock si subgenurile lui (si ca o parere personala, '90 bate '80 rau de tot). daca tu n-ai gasit albume bune din perioada asta (desi exista destule), mai ai de cautat/ascultat muzica.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru syd):

...devine patetica discutia. Ok, daca tot zici ca mai am de ascultat muzica atunci ma jignesti, desi sunt nascut in '98 si nu am avut ocazia neaparat in copilarie sa ascult rock de calitate in ultimul timp playlist-ul meu a avut 80-90% rock si am ascultat destul de multe melodii (zic eu). Da-mi exemple sau contra la ce stiu eu si te cred pe cuvant. laughing
Asculta din '70 albume de la trupe mari, cunoscute precum Led Zeppelin, Black Sabbath, Pink Floyd, Deep Purple, Rainbow (formata de Ritchie Blackmore din Deep Purple si Ronnie James Dio din Black Sabbath care l-a inlocuit pe Ozzy, trupa legendara in opinia mea), Scorpions (care fac muzica de prin '60 apropos), Rolling Stones (care fac tot de prin '60 muzica, dar muzica nu zgomot), Alice Cooper (care, ai ghicit, tot din '60 are melodii bune), Yes, Rush, Budgie, AC/DC, Boston, Queen, Iron Maiden, Beatles, Motorhead, etc.
Si in '80 au fost trupe foarte bune care au scos albume pe masura, s-au lansat patru trupe in heavy-metal cunoscute ca "The Big Four" (Metallica, Megadeth, Slayer si Anthrax) care au melodii, chiar albume intregi inspirate din melodii ale unor trupe precum Budgie, Bleak House, Black Death, Rush, Holocaust (si in general NWOBHM). Nu mai zic de Nirvana, de Alice in Chains, de GUNS 'N Roses, de Motley Crue, de Poison, de Queensryche, nu mai zic si de faptul ca acelasi Ronnie James Dio din Black Sabbath, Heaven and Hell si Rainbow a format trupa Dio cu Vinny Appice, tot din Black Sabbath.
In '90 nu stiu ce sa zic, majoritatea zeilor astora care au tot scos albume bomba pare ca au cam scazut sau au mai disparut, ba din cauza banilor ba fiindca mai moare vreun membru sau cine stie.
In afara de Pantera, Foo Fighters (infiintata de Dave Grohl din Nirvana), Creed, Green Day (care are albume si de prin '80), Korn, Oasis, Tool (desi dubioasa ca trupa are melodii interesante), etc. nu stiu ce sa zic, ca si trupe infiintate in anii aia nu pare sa fie la fel de mare abundenta de trupe legendare, insa nu poti spune nici ca nu sunt de apreciat. Sunt si trupe infiintate dinainte de '90 care au scos albume bune in '90, dar unele au scazut dramatic. De exemplu eu pana acum un an-doi eram mare fan Metallica, insa in timp mi-am dat seama ca muzica lor buna era in primele albume si ca desi au mai scos din cand in cand albume si melodii bune prin '90-2000 nu prea se compara cu ce au fost odata, ba chiar dupa ce s-a mai rarit trupa cam de pe la inceputuri au inceput si sa plagieze apoi au scos album de cover, si asta e doar o trupa, sunt multe care treptat au inceput sa scada.
Prin 2000-2010 sunt putine mentiuni memorabile de prin playlist-ul meu, mai mult ma axez pe artisti si trupe mai vechi care inca scot melodii ok sau chiar bune, pe post-rock si culmea mai mult pe trupe romanesti, pe metalcore cum fac, sau mai bine zis faceau sad baietii de la Linkin Park, prea putin pe Heavy/Thrash Metal si putin Black-Metal, ala mai de calitate cu instrumental bunicel spre bun si versuri inteligibile, de la Black/Death/Suicidal cu scream-uri prea multe nu am o reactie ok asa ca ma abtin de la a face referire la orice trupa; doar niste Motionless in White, Psychonaut 4, Meshuggah ('80), Venom ('70-'90) am prin playlist mai extremist asa.

| anonim_4396 explică (pentru TheRealFantasy):

Se vede ca le ai cu genul asta de muzica, scrii cu pasiune laughing

| TheRealFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi, apreciez. '^-^ desi ma vad mai mult ca pe un biet amator...
P.S.: Scuze de discutia putin off, inceputa in intrebarea ta. laughing m-a luat valul putin.

| anonim_4396 explică (pentru TheRealFantasy):

Nu e nimic. daca mai vrei sa vorbim si iti face placere sa vorbesti despre asta imi poti da Facebook-ul tau sau wapp-ul in privat.

| Lostlyric a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Scuze ca ma bag ca musculita in otet, dupa mult timp, dar daca tot hoinaresc prin aceasta sectiune si altele ma plictisesc copios, mi-am propus sa-ti dau cateva exemple care au facut istorie in timpul anilor '90 prin simpla lor aparitie in arta muzicii rock, sa nu mai vorbim de albumele celorlalte trupe enumerate de tine care au fost fructificate in anii '90 - si aici ma refer strict la genul rock (asta pentru ca esti inca mic/a si nu vreau sa intimidez o persoana care mai are ce descoperi si care poate sa inteleaga ca pana si comparatiile intre muzica unei decade nu-si au absolut nici un sens si forma, eroarea de calcul pe parcurul a 10 ani, privind aceasta arta este atat de mare incat si cei care se considera buni cunoscatori in ale muzicii o fac): Pearl Jam, Foo Fighters, Oasis, Weezer, Rage Against the Machine, Tool, Dave Matthews Band, Korn, System Of A Down, Incubus, The Verve, Queens of the Stone Age, Cake si cati si mai cati.
N-am sa-ti pun intrebarea care dintre cele enumerate mai sus ti se par "total trash", asta pentru ca "total" e un atribut foarte dur. Insa, daca nu te regasesti in nici una dintre ele, atunci inteleg ca TIE sa-ti para "total trash" decada '90.
Si...Tool? Dubioasa ca trupa? Surclaseaza multe dintre cele enumerate chiar de tine. E simplu pentru un artist cu calibru sa scoata note bune pe un gen de muzica, insa ce-a facut si inca face Tool e mai mult decat muzica. In timp, vei intelege. Ia si exemplul SOAD - partea de tobe e greu de intrecut. SOAD poate oricand sa concureze cu Sepultura in aceasta privinta.
Oricum, iti apreciez exemplele, nu ca ar conta ce apreciaza o persoana oarecare vizavi de propriile tale gusturi muzicale care sunt, asa cum sunt pentru toti, "total relative".

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Lostlyric):

Eh, da, imi dau si eu seama ca sunt multe exemple de mentionat, am mai dat peste alte band-uri intre timp laughing
Exemple de muzica buna se pot da din orice perioada, tot ce voiam eu sa zic, acum na poate e doar opinia mea dar am tot observat ca prin orice domeniu exista un fel de epoca de aur, de legende, si avand in vedere ca rock-ul a luat nastere prin '60 tind sa pun band-urile din primele decade mai sus decat cele moderne din simplul motiv al originalitatii si fiindca au definit un gen intreg, pe cand in perioadele de dupa, cand deja exista o diversitate de artisti deja au multi de unde se inspira, au fost si multe plagiaturi dar in fine.

Scuze daca am idei mai necizelate/puerile, din nou inca mai dau peste multe trupe laughing si mai am altele de descoperit cum zici si tu; cand am zis ca e total trash perioada '90 voiam sa fac o comparatie cu perioadele de dinainte, perioada '60-'80 mi se pare definitorie pentru genul asta, dupa mi se pare doar ca a luat putin alta forma, au aparut multe subgenuri prin '80-'90 (din cate am inteles, mai iau si eu informatii de unde pot laughing ca nici pe teava nu prea eram pe atunci).
Dar din nou, gusturile nu prea se discuta laughing acum na, poate si generalizez un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De apreciat, da.
Apreciată, în România, nu prea.