| Florin_George_1994 a întrebat:

Am un laptop Lenovo G500 pe care l-am cumparat de la eMAG din decembrie 2013 cu garantie de un an. Pana acum cateva saptamani l-am folosit doar pentru internet, iar intr-o sambata am plecat cu laptop-ul sa dau un chef la o cabana. Mare mi-a fost mirarea cand am conectat un sistem audio home cinema la el si nu se auzea bine. Avea un sunet de zici ca i-am conectat casti in loc de boxe.
Intr-o alta zi am chemat un prieten care se pricepe la chestii de acest gen si l-am pus sa se uite putin ce poate fi. Acasa nu am sistem home cinema, asa ca am conectat un set de boe (destul de bune). S-a uitat el prin panoul de control la dispozitive de sunet, iar acolo a observat ca boxele si orice conectez la el (cu jack de 3, 5 mm) sunt vazute ca fiind casti.
Exista vreun fel de rezolvare la aceasta situatie? Eu unul cred ca ar trebui sa trimit laptop-ul inapoi impreuna cu certificatul de garantie si factura fiscala sa imi schimbe placa de sunet.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pai garantia trebuie sa fie de 2 ani nu un an. Legea europeana privind electrocasnicele si electrodomesticele prevede o garantie de 2 ani si daca nu vor sa rezolve problema ta faci o reclamatie scrisa.

| Florin_George_1994 explică (pentru mgtow):

Garantia la Lenovo este de 1an, m-am mirat si eu cand am aflat. Nu este numai la acest laptop.

| Jipa95 a răspuns:

laughing laptpul nu are o placa de sunet, placa fiind integrata pe placa de baza. Pune-ti tu frumusel un windows 7/8, instaleaza-ti driverul la sunet, apoi conecteaza laptopul la un sistem 5.1

| Florin_George_1994 explică (pentru Jipa95):

Jipa95, problema este ca eu am windows 8.1, un sistem de operare destul de avansat. Laptopul a fost conceput special pentru windows 8. Prima data i-am instalat windows 7 (dupa aceea imi aparea mereu la pornire o eroare de net framework 4; nu puteam nici sa instalez net framework dupa eroare), iar dupa cateva luni windows 8.1. Imi functioneaza super, insa problema o am la sunet. Calculatorul imi vede boxele ca fiind casti.