| liiaa a întrebat:

Offf...Nu stiu ce sa fac.Am avut de scris un cantec la muzica si al meu a fost fabulos, iar acum m-a pus sa-l cant ora viitoare.Am o voce foarte buna,prietenii mei stiu asta, dar mi-e rusine sa cant.Cum scap de asta? Doamne! Sper sa ma ajutati puppy dog eyes

5 răspunsuri:
| Mymiii a răspuns:

Gandeste-te ca ai o voce foarte buna si ca le faci o favoare celor care te asculta pentru ca esti talentata! Un asemenea talent nu trebuie sa se ascunda de lumina! Iti trebuie mai multa incredere in tine. Nu are de ce sa iti fie frica pentru ca pana la urma canti in fata clasei si ma gandesc ca ai tai colegi sunt ok si multi dintre ei te sustin si iti sunt prieteni! Pana la urma ce ti se poate intampla? Vei fi extraordinara si tu stii asta! Trebuie sa canti si sa iti gasesti curajul de a o face. In lume sunt lucruri mai grele decat asta! Fii tare si incerca sa nu mai ai emotii... Vei fii cea mai buna! Nu uita asta! Roaga-i pe prietenii tai sa te incurajeze cu asta!

| AnneSiAtat a răspuns:

Salut (:.
dacă îţi place să cânţi, să compui cântece, şi dacă ţi-ar plăcea ca în viitor să fii cântăreaţă, trebuie să scapi de acea timiditate, altfel nu vei putea face nimic. gândeşte-te că dacă ai o voce bună, lumea nu va avea ce să-ţi reproşeze, şi că dacă vor exista invidioşi care vor susţine contrariul, ignoră-i. cum spuneam, sunt doar invidioşi. dacă ai voce cu siguranţă va fi un număr mare de lume care va susţine că tu cânţi minunat, aşa că de ce i-ai lua în seamă pe ăia 3 geloşi? n-are rost. gândeşte-te că nu trebuie să-ţi fie ruşine dacă vrei să poţi face ceva în legătură cu muzica. poate aşa te vei motiva.
Succes!

| asdfbc a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel...sunt cam timida dar acasa ma duceam in gradina si repetam, stateam pe o patura, scriam cantece sau poezii, si apoi le cantam...asa mi-am invins timiditatea.incearca sa te retragi si repeta intr-un loc, bafta!

| Bunoiu_Roberta-Maria_1998 a răspuns:

Hei, nu trebuie sa fi stresata in legatura cu asta. Atunci cand canti fi pur si simplu TU. Nu incerca sa pretinzi ca esti altcineva si in nici un caz sa nu iti fie frica, nimic nu se poate intampla, crede-ma. Si eu am avut aceiasi problema la un concurs de pian, dar profesoara mi a spus : " Gandeste-te ca esti tu singura in camera ta, repetand pur si simplu, si daca cumva se intampla sa gresesti, nu e nimic, nimeni nu te omoara, ci ia-o pur si simplu de la capat." Cand vei canta ora viitoare imagineaza-ti ca te afli in cel mai linistit loc de pe pamant, fiind TU insuti, facand ceea ce te face cea mai fericita : cantatul.