| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care știu să cânte "Copiliță fără minte" la chitară: ce bătaie folosiți? Eu sunt începătoare și folosesc acordurile G Em C D și nu prea știu ce bătaie să fac. Am încercat jjssjs dar nu sună prea bine.

6 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Mersi @yumeee pentru acorduri. Le încercasem și pe alea dar nu reușeam să sincronizez cu vocea. Mersi @Nyteshade pentru explicație. big grin

| yumeee a răspuns:

Acordurile nu sunt bune.
C Am F G sunt cele corecte. iar bătaia de jjssjs merge perfect.

| yumeee a răspuns:

Cu plăcere. laughing

| Nyteshade a răspuns:

Cum a spus si yumeee, acordurile sunt C Am F si G.Bataia e jjssjs dar, smecheria e ca o incepi inainte sa zici "minte" din primul vers.
Si vine cam asa:
"Copilita fara [C] minte,
Nu iti cer a ma [Am] iubi
Dar te rog te rog [F] fierbinte
Da-mi o bucatica [G] de..."
Si mai departe te descurci tu, bafta.

| Borsa_Andrei_2000 a răspuns:

Eu folosesc : j s stop j /gama C iar apoi o ioau de la capat cu aceeasi batai in D si asa mai departe. Dupa ce stapanesti aceasta bataie iti va veni din instinct o bataie mult mai complexa

| Borsa_Andrei_2000 a răspuns:

Eu folosesc : j s stop j /gama C iar apoi o ioau de la capat cu aceeasi batai in A si asa mai departe. Dupa ce stapanesti aceasta bataie iti va veni din instinct o bataie mult mai complexa. Daca nu iti iasa F barat poti incerca Dm