| joe11 a întrebat:

Salut, am inceput de cateva zile sa invat sa cant la chitara clasica, dar imi place mai mult cea electrica... credeti ca ar trebui sa invat sa cant ma intai la cea clasica iar apoi sa-mi iau una electrica... Stiu ca nu m-am exprimat corect dar ati inteles voi. PS dau funda pentru un raspuns cat mai bun

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci. Uite, eu am inceput direct pe electrica pentru ca asta am vrut, sunt un metalhead si asta ma caracterizeaza, chiar daca unii oameni m-au sfatuit sa nu fac asa. Insa o electrica faciliteaza multe lucruri pentru incepatori, de exemplu duritatea corzilor si spatiul dintre griff si corzi. Totusi, am vazut ca multa lume prefera acustica peste clasica si electrica, pentru ca are putin dintr-amandoua si poti sa faci tranzitia relativ usor dupa aceea.

| joe11 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns, si mie imi place rock/metal, o sa-mi cumpar o chitara electrica pana la urma. \m/

| joe11 explică (pentru anonim_4396):

...Ce chitara electrica este buna pentru inceput?

| anonim_4396 a răspuns (pentru joe11):

Eu am un Squier Bullet Strat, cea mai ieftina din gama ei, insa isi face treaba. O am de aproape un an si nu am avut nicio problema cu ea. Mai sunt firme ca C. Giant sau Flame, dar am preferat sa nu merg pe mana lor pur si simplu pentru ca am putut sa-mi permit un Squier. Urmatoarea in gama e Affinity Strat, pare a fi construita mai bine, e si dubla ca pret. Mai sunt modele de la Epiphone pentru incepatori, cauta-le si pe acelea. O sa-ti trebuiasca si un amplificator, unul de 5-10W e foarte bun pentru inceput. Eu am unul de 20 si e mult prea mult, l-am dus in amfiteatru la scoala si abia acolo am putut sa-i aud adevarata valoare. Coarde Dean Markley, D'Addario sau, daca ai de unde, Ernie Ball.

| anonim_4396 a răspuns (pentru joe11):

Si pana pe care o folosesti sa fie cat mai groasa, din moment ce coardele folosite sunt cat de cat groase. Eu folosesc de 1, 50 mm