| TheSpell a întrebat:

Dacă vreau să învăț să cânt la chitară electrică credeți că e bine să incep mai întâi cu una acustică/clasică?
Dacă da, puteți să-mi recomandați una?
Am înțeles că cea acustică ar fi mai potrivită dacă vreau după să trec pe cea electrică.
Ce credeți?

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

Multi oameni zic sa incepi pe acustica pentru ca e mai greu si atunci iti formezi muschii si elasticitatea mainii mai repede. si daca iti iei electrica din prima, ideea e sa iti faca placere instrumentul pe care il ai si sa te atraga, sa te faca sa vrei sa canti la el. decizia iti apartine. acum depinde si ce buget ai, pentru ca intr-o electrica trebuie sa investesti mai mult decat intr-o chitara rece. ar mai fi chestii de discutat, dar na, in fond depinde de tine. eu am cantat pe acustica inainte sa imi iau electrica, de exemplu

| TheSpell explică (pentru syd):

Și îmi poți recomanda una acustică, așa de început?
Până în 500 de lei, cred că e ok.

| syd a răspuns (pentru TheSpell):

La pretu ala gasesti doar facute in china si problema cu ele e ca sunt hit or miss. adica difera ca si calitate 2 chitari de acelasi model, pentru ca baietii din china nu sunt cei mai consecventi cand vine vorba de instrumente de 100 si ceva de $. nu neg, exista si exemplare bune sau foarte bune la pretu ala, da asta depinde intr-o masura de noroc. si eu am dat vreo 600 de lei pe acustica mea si sunt foarte multumit de ea. deci ce recomand eu, avand in vedere ca esti din cluj, e sa mergi la guitarshop si sa incerci chitari. tipu de acolo e foarte prietenos, daca cumva nu l-au schimbat, e chel si cu ochelari. ii spui ce cauti si o sa te ajute. trebuie sa incerci cu mana ta instrumentele, asa iti poti forma o parere mult mai exacta decat daca cumperi de pe net. nu conteaza daca nu stii canta deloc, tine chitara, pune mana pe fretboard, canta niste note aleatorii. important e sa iti placa cum suna, cum se simte si cum arata (banuiesc ca in ordinea asta?). asta e parerea mea, eu nu pot sa-ti recomand una de pe net pentru ca nu mi-am cumparat decat pe incercate. feel free to ask anything else