| Laurentiu19988 a întrebat:

Salut, care este diferența dintre o pereche de căști cu independenta de 32 ohmi și 16 ohmi? Se aude mai clar? Care are bass? Sau nu are importanta? Am observat ca se aud diferit, cele de 32 se aud clar și subțire dar fără bass profund, cele de 16 se aud clar cu bass,ma refer căștile over-ear, cele peste ureche mari cu coronițe, am căști hifi și au 32 ohmi și se aude prea clar,fără bass,am avut altele hifi,dar avea bass, îl simțeam și parca tot la fel 32 ohmi avea, deci ma poate lamuri cineva? Va rog mult, iubesc muzica

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Castile cu impedanta mai mare sunt mai dinamice dpdv unde acustice, au "cupa" mai puternica si eventual mai mare. Cele profesionale asa sunt, insa e nevoie de scule audio potrivite, capabile sa dea curentul necesar (cu cat mai mare impedanta, cu atat mai mare e curentul de care au nevoie pentru a se auzi rezonabil). La gadgets comune s-ar putea sa ai nevoie de un amplificator, ca sa auzi cu volum si dinamica buna, cu bass. Altfel, vor fi cam anemice si chiar au potentialul sa-ti uzeze mai mult gadgetul, sa-i pape repede bateria samd. Oricum, bass-ul nu e musai un reper, de vreme ce anumite casti, indiferent de impedanta, sunt construite cu mai putin accent pe joase, mai mult pe medii sau inalte.

1 răspuns: