| anonim_4396 a întrebat:

Salut chitaristi! Am nevoie de un sfat. Imi place sa cant la chitara, dar atunci cand cant si voce imi pierd ritmul de mana dreapta...Am tot incercat dar nu-mi iese deloc... vreun sfat?

5 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Mult exercițiu și o să poți cânta separat vocal-instrumental și în metri muzicali diferiți. laughing
Nimic nu e imposibil, hermano.

| alexR0 a răspuns (pentru Polaris):

Sper sa ai dreptate laughing

| Duucu a răspuns:

Atunci căntă și lovește corzile în același ritm, încearcă să-ți acomodezi ritmul cu vocea. Sper că nu folosești un ritm de acela idiot, gen JJSSJS...

| alexR0 a răspuns (pentru Duucu):

Ei bine ritmul e unul foarte simplu (JSJS SJS), sincronizez ritmul cu vocea dar la un momentdat e inevitabil sa nu desincronizezi ritmul cu vocea, altfel as lungi sau as grabi unele parti ale melodiei si nu ar mai suna ok...

| Duucu a răspuns (pentru alexR0):

Repet,căntă după cum îți vine ție măna, nu sta tot cu găndul că trebuie să urmezi un ritm exact, fi liber să miști cum vrei măna dreaptă.