| Kent_Veronika_1984 a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Eu am un timbru vocal mai neobisnuit...! imi place sa cant dar nu ma pot identifica cu nici o voce! Iar cand m-a inregistrez urasc timbrul meu... imi este rusine sa cant de fata cu lumea! Cum sa-mi schimb timbru vocal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lynna a răspuns:

Iti dau acelasi sfat! Cel mai bine este ca mergi la canto, profesorul va sti cel mai bine sa te indrume ca sa iti gasesti stilul. Bafta multa!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă vrei să vei dacă ai voce, consultă un profesor de muzică, timbrul vocal este unic la fiecare persoană.
Pa, pa.

| Kent_Veronika_1984 explică (pentru Legiuitoarea):

Eu stiu sa cant am vocea a-2-a si pot ridica octave fara probleme, doar ca pentru mine e insuportabila cand ma ascult singura! am fost la un karaoke in mojo pe lipscani si lumia mi-a spus ca am voce buna! acum eu nu stiu ce sa fac m-as duce la x -factor!

| Lynna a răspuns:

Buna. Daca ai un timbru mai neobisnuit, de ce nu profiti de el? Sincer, nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, pentru ca si mie absolut toata lumea ma lauda si imi spune ca am o voce superba ( inclusiv 3-4 profe de muzica, si o prietena care face canto), insa mie mi se pare ca este tocmai pe dos, ca nu am voce buna... Timbrul vocal uneori nu poti sa il schimbi, dar unele persoane s-il pot modela, se pot plia pe diferite melodii astfel incat sa sune ca si cantaretul original ( ca si mine, eu nu am un timbru fix). Sfatul meu este sa mergi la canto!

| Kent_Veronika_1984 explică (pentru Lynna):

Se spune ca vocea unui om o poti asocia cu un instrument! pe a mea cu niciunul si pot canta octave ca celin si witney, bine pe vocia mea dar nu-mi este greu sa tin notele asa sus! dar ma oftic ca nu stiu unde ar fi mai potrivit timbrul meu vocal! poate jazz! sti acel timbru vechi de pe patofoane din ani 20-30? cam asa suna, usor nazal si ascutit!

| Lynna a răspuns (pentru Kent_Veronika_1984):

Iti dau acelasi sfat! Cel mai bine este ca mergi la canto, profesorul va sti cel mai bine sa te indrume ca sa iti gasesti stilul. Bafta multa!