| StefanOprea a întrebat:

Salut, cum sa invat sa citesc o partitura, note, fara un profesor?

5 răspunsuri:
| Neberius13 a răspuns:

Ce naibii v-au invatat cretinii aia la muzica in generala? Eu de atunci stiu citii partituri. In fine, trebuie doar sa cunosti doua lucruri esentiale.
Notele: fiecare nota e mai sus sau mai jos pe partitura.
Durata: Sa iti poti da seama in functie de simbolul folosit sa descrie nota de durata notei, ca nu-i tot una ca ai cantat o nota jumatate de secunda sau 2 secunde.

| StefanOprea explică (pentru Neberius13):

Bine zis cretini de profesorii in generala. Esti profesor de muzica?

| Neberius13 a răspuns:

Nu, dar voi fi dupa ce termin facultatea, si planuiesc sa si invat copiii astia ceva, ca dupa cum se vede majoritatea viitorilor mei colegi de catedra merg in scoli si dau note degeaba. Macar pe aia cativa copii interesati daca i-ar invata ceva. Eu am avut noroc cand eram la scoala, profesoara mea a fost soprano inainte sa predea si intelegea ca e important sa stii ceva despre muzica. Oricum vezi poate gasesti online pozitionarea notelor si masurile, eu n-am cum sa iti arat online.

| Neberius13 a răspuns (pentru StefanOprea):

Am verificat link-ul lasat, si e relevant in mare parte, insa nu vad nimic acolo despre anumite masuri. Longa si breve nu apar nicaieri, insa sunt rar folosite oricum. E un punct de pornire bun, noroc cu studiul mon ami.