Întrebare recomandată | Owlsolider a întrebat:

Sunt incepatoare la chitara si as vrea sa stiu daca nu cunoasteti niste melodii mai usoare.

Răspuns Câştigător
| LineGuide a răspuns:

Incepi pe folk, asa cum am facut toti, nu te lua dupa prostiile alea cu: treci pe game, fa arpegii. Alea sunt chestii pe care le recomand elevilor mei dupa cateva luni bune de studiu ritmic pe folk. Nici nu stiu bine sa tina chitara in mana si le recomanda prietenii lor sa faca game, sunt prostii!
Acum, piese folk:Rapa, Andrii Popa, Amintire cu haiducii, Nebun de alb, Vremuri(Hei, tramvai), Cat de departe(Holograf).
Daca totusi mai vrei sfaturi de la cineva cu putin mai multa experienta, da-mi un mesaj privat si iti trimit acolo niste adrese de contact(facebook, skype, etc).
Mult noroc! Si nu uita: cheia succesului in invatarea oricarui instrument este repetitia. Cei trei Ptongueractice, Practice and Practice! happy

8 răspunsuri:
| Starla14 a răspuns:

Ba da cunosc, intai am nevoie de stiul abordat ( blues - rock, rock, pop-rock, country...) intai chitara care o ai, nu ma intereseaza modelul sau firma doar daca este acustica, clasica sau electrica si niste formatii care iti plac, romanesti, americane niste ex. Sa imi spui daca stii gamele din pozitia 1 si eventual cand am timp mai liber iti pot arata ceva pe skype, am nevoie de id...

| Starla14 a răspuns:

Auzi mai muzicianule doar pentru ca esti prof de chitara nu inseamna ca canti mai bine decat altii, da, si eu am inceput cu folkul romanesc si niste power cords, dar gamele din pozitia 1 sunt chiar destul de esentiale in piese.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Starla14):

Imi pare rau ca ma bag si eu peste voi, prieteni, dar din experienta personala, poti sa nu stii ce-i ala un acord sau o gama dar sa ai o tehnica extraordianara. Eu fiind autodidact nu am stiu ce trebuie sa invat, cum sa invat, in ce ordine etc. Si am ajuns eu sa cant piese grele pentru mine in perioada aceea, de genul master of puppets (cu toate solo-urile), ride the lightning (deh, eram mic si prost, ascultam doar metal.

| alexxp26 a răspuns:

Nirvana come as you are

| NunDots a răspuns:

Eu, cand am fost incepatoare la chitara am incercat sa invat notele si portativul cat mai bine, si sa cant melodii cat mai usoare. Eu am cantat Pantera Roz foarte mult.

| NicoletaMadalina123 a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/url
Asta e o melodie. funda?
http://www.google.ro/......http?/url
Iar asta e in scris cu mai multe exemple de melodii
FUNDA?